بخش آب
1396/01/30 14:46:00
هم‌زمان با سفر رییس جمهوری به فارس
سد "چشمه عاشق" در شهر نی‌ریز افتتاح می‌شود
هم‌زمان با سفر رییس جمهوری به استان فارس و افتتاح طرح‌های دولت یازدهم، سد چشمه عاشق در شهر نی‌ریز افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.


هم‌زمان با سفر رییس جمهوری و وزیر نیرو به استان فارس و افتتاح طرح‌های دولت یازدهم، سد چشمه عاشق در شهر نی‌ریز فردا (پنجشنبه) افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هدف از ساخت این سد، کنترل سیلاب و تأمین آب شرب و صنعت شهرستان نی ریز و روستاهای مسیر به میزان 8.5 میلیون مترمکعب برای شرب و 6 میلیون مترمکعب برای صنایع از جمله فولاد نی‌ریز و سیمان نی ریز و شرکت‌های صنعتی نی ریز در سال است.
این سد از نوع (R.C.C  بتن غلطکی) به طول تاج 375 متر و عرض در پی 51 متر عرض در تاج 6 متر و ارتفاع از پی 60 متر است و حجم کل مخزن 69 میلیون مترمکعب، حجم مفید 61 میلیون مترمکعب و حجم فعلی آب مخزنی نیز 43 میلیون مترمکعب است که هزینه تمام شده طرح تاکنون حدود 100 میلیارد تومان عنوان شده و 98.5 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
سد چشمه عاشق نی ریز در فاصله 300 کیلومتری جنوب شرق شیراز و 95 کیلومتری جنوب شرق شهرستان نی ریز در بخش قطرویه و 8 کیلومتری جنوب روستای وزیره واقع شده است.
  • خبرنگار: محمدرضا ارجمند
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد