بخش آب
1396/02/26 18:41:16
عصر امروز و با حضور وزیر نیرو در استان اردبیل؛
سد مخزنی "گیوی" با حجم 76 میلیون مترمکعب به بهره‌برداری رسید
سد مخزنی گیوی با حجم 76 میلیون مترمکعب عصر امروز (سه‌شنبه) با حضور وزیر نیرو و مسئولان استانی به بهره‌برداری ‌رسید.

سد مخزنی گیوی با حجم 76 میلیون مترمکعب عصر امروز (سه‌شنبه) با حضور وزیر نیرو و مسئولان استانی به بهره‌برداری ‌رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در آیین افتتاح سد مخزنی گیوی در شهرستان کوثر با بیان این خبر  گفت: سد مخزنی گیوی از نوع خاکی سنگریزه ای با هسته رسی با طول تاج 304 متر، عرض تاج 12 متر و طول مخزن 6 کیلومتر اجرا شده است.

مهندس "اصغر سلیمان‌زاده" حجم قابل تنظیم این سد را 76 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: سد مذکور در بالا دست رودخانه گیوی چای احداث شده که آورد سالیانه این رودخانه 105 میلیون مترمکعب آب است.

وی در ادامه دبی سالانه رودخانه گیوی چای را 32.3 مترمکعب در ثانیه عنوان کرد و گفت: مساحت حوزه آبریز این رودخانه 600 کیلومتر مربع و میانگین سالانه بارندگی در آن را 390 میلیمتر عنوان کرد.

سلیمانزاده تامین آب شرب شهر و روستاهای اطراف شهرستان کوثر را از اهداف احداث این سد عنوان کرد و افزود: توسعه و بهبود 10 هزار هکتار از اراضی دیم و باغات شهر کوثر، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت اهالی، کنترل سیلاب رودخانه گیوی چای و افزایش جاذبه های توریستی منطقه را از دیگر اهداف احداث این سد عنوان کرد.

سد گیوی در استان اردبیل و در 5 کیلومتری شرق شهرستان کوثر واقع شده است و دسترسی به محل طرح از طریق جاده موجود اردبیل-خلخال امکان پذیر است. این سد در سال 1383 کلنگ زنی شده بود.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد