بخش آب
1396/04/26 14:30:00
مديرکل دفتر مديريت بحران و پدافند غيرعامل وزارت نيرو خبر داد:
خسارت 20 ميليارد توماني سيلاب به تاسيسات آب و برق سيستان و بلوچستان/ وضعیت آب و برق استان هم‌اکنون در حالت عادي است
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: وقوع سیلاب حدود 20 میلیارد تومان خسارت به تاسیسات آب و برق این استان وارد کرده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: وقوع سیلاب حدود 20 میلیارد تومان خسارت به تاسیسات آب و برق این استان وارد کرده است.
مهندس "میثم جعفرزاده" مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در پی حادثه سیلاب اخیر در استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با اشاره به اینکه سیلاب و طوفان آخر هفته گذشته و حضور ستاد بحران وزارت نیرو در این استان گفت: مصوبات تأمین اعتبار انجام شده و به شورای عالی معاونین وزیر نیز ارسال شده تا تأمین اعتبار حداقلی برای مقاوم سازی تاسیسات صنعت آب و برق در این استان آغاز شود.
وی با اشاره به اینکه شرایط آب و برق در استان سیستان و بلوچستان در زمان حاضر در حالت عادی است افزود: اگر مقاوم سازی تاسیسات آب و برق هر چه سریع‌تر انجام نشود ممکن است حادثه بعدی خسارات بیشتری را به تاسیسات آب و برق وارد کند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو هدف از سفر به استان سیستان و بلوچستان را در وهله اول سفرهای دوره ای به استان‌هایی که دارای حوادث بیشتری هستند از جمله سیستان و بلوچستان که با حوادث مکرر در روزهای اخیر مواجه بوده ذکر کرد و در ادامه افزود: در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته مناطقی از ایرانشهر و بمپور دچار سیلاب عظیمی که از بارش 50 میلیمتر باران در یک ساعت همراه با باد و طوفان برخوردار بود مواجه شد که ماحصل آن تخریب قابل توجه تاسیسات آب و برق منطقه بود.
وی ادامه داد: نزدیک به 10 کیلومتر از خطوط فشار متوسط و 5 کیلومتر خطوط فشار ضعیف برق دچار آسیب شد که در پی آن چندین پست فشار ضعیف نیز تخریب شد.
 جعفرزاده اضافه کرد: خط انتقال آب ایرانشهر به بمپور نیز دچار حادثه شد که با توجه به پیش بینی‌های لازم که از قبل صورت گرفته بود، قبل از وقوع این حادثه تیم‌های عملیاتی فرخوان شده بودند و قریب به 50 اکیپ عملیاتی در منطقه حضور داشتند که خوشبختانه سبب شد در کمتر از 4 ساعت پس از وقوع حادثه شرایط آب و برق در منطقه به حالت عادی در آید.
وی با اشاره به اینکه مجموعه حوادثی که در سیستان و بلوچستان اتفاق می‌افتد از این پس دارای طیف چند بحرانی خواهد بود، افزود: وقوع سیلاب همزمان با گردو غبار و وزش باد شدید در این منطقه سبب شد تا با توجه به دستکاری طبیعی در اقلیم منطقه، تاسیسات آب و برق آسیب پذیر تر شود که بایستی برنامه ریزی دقیق تری را در این خصوص داشته باشیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو با اشاره به برگزاری جلسات ستاد بحران در منطقه گفت: دیروز ستاد بحران در استان تشکیل شد و موارد مهمی از جمله، بررسی وضعیت آبرسانی اضطراری در شرایط بحران، بررسی وضعیت برقرسانی اضطراری در شرایط بحران، بررسی آخرین وضعیت تاسیسات آبی در تهیه و استفاده از دیزل‌های اضطراری، بررسی وضعیت مجتمع‌های آبرسانی در شرایط بحران، نگاه ویژه به موضوع کیفیت آبرسانی در شرایط بحران، تاکید بر تأمین کمی و کیفی خدمات آب و برق پایدار در شرایط پیک بار، آمادگی لجستیکی و تجهیزات فنی در شرایط بحران بررسی و تصمیمات مناسبی برای تأمین آب و برق در شرایط اضطراری اتخاذ شد.
وی با اشاره به سفر به مجموعه خاش و ایرانشهرگفت: در این سفر نیز جلسه ستاد بحران تشکیل شد و تصمیمات خوبی در زمینه تأمین دیزل‌های اضطراری و تأمین تجهیزات اتخاذ شد تا در صورت بروز هر گونه حادثه ای، در کمترین زمان ممکن بتوانیم آب و برق هموطنان را تأمین کنیم.
جعفرزاده با بیان این مطلب که در این سفر دیداری با مولوی "عبدالصمد کریم زایی" امام جمعه اهل سنت ایرانشهر داشته گفت: در این دیدار مباحث کاری در حوزه خدمات رسانی آب و برق تشریح شد که با استقبال خوبی مواجه شد و برنامه ریزی شد تا هر دو ماه یک بار بازدیدهای دوره ای برای استان‌های حادثه خیز صورت گیرد.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • سردبیر: امیر جعفری آزاد