بخش آب و فاضلاب
1396/09/22 00:57:00
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو:
سامانه اطلاعات مکانی از ارکان تصمیم‌گیری در توسعه پایدار است
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه‌های اطلاعات مکانی در صنعت آبفا گفت: سامانه‌های اطلاعات مکانی از ارکان تصمیم‌گیری در رسیدن به توسعه پایدار است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه‌های اطلاعات مکانی در صنعت آبفا گفت: سامانه‌های اطلاعات مکانی از ارکان تصمیم‌گیری در رسیدن به توسعه پایدار است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محسن بختیار افزود: سهم داده‌های مکانی در تصمیم‌گیری‌های صنعت بزرگ آب و برق حدود ۷۰ تا ۸۰درصد کل داده‌هاست.
بختیاری گفت: اطلاعات و داده‌های مکانی تا قابلیت اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها را دارد.
او با بیان این‌که صنعت اب و برق به عنوان زیربنایی‌ترین صنعت کشور نقش اساسی در توسعه و رفاه کشور دارد، گفت: وزارت نیرو اهمیت ویژه‌ای برای تولید، جمع‌آوری و پردازش اطلاعات قائل است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: در سند چشم‌انداز و برنامه راهبردی وزارت نیرو بر لزوم دراختیارداشتن داده‌های بهنگام و استخراج اطلاعات مورد نیاز از آن‌ها تاکید شده است.
بختیاری افزود: وزارت نیرو با آگاهی به اهمیت این سامانه اطلاعات مکانی پیش از این سه کنفرانس با هدف کاربردی‌سازی اطلاعات مکانی را در صنعت اب و برق برگزار کرده است.
او اظهار داشت: وزارت نیرو تلاش کرده است با تدوین و ابلاغ نظام‌نامه سامانه اطلاعات مکانی و تدوین مدل مفهومی جی.آی.اس و برنامه استراتژیک عملیاتی S.D.I فضای مناسبی برای به‌اشتراک‌گذاری داده‌های مکانی و پرهیز از موازی‌کاری فراهم کند.
او افزود: از جمله دستاوردهای این کنفرانس می‌توان به تقویت توان و سطح دانش مدیران، فراهم‌ساختن زیرساخت مناسب برای به‌اشتراک‌گذاری داده‌های مکانی وزارت نیرو با بقیه دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها، استانداردسازی فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه اطلاعات مکانی با رویکرد تولید داده‌های دقیق و مطمئن اشاره کرد.
گفتنی است چهارمین کنفرانس ملی کاربرد سامانه‌های اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق ۲۲ و ۲۳ آذرماه در اراک در حال برگزاری است.

  • خبرنگار: رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده: رویا مرادی زاده