بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/12/08 15:19:00
وزیر نیرو در دیدار با وزير زيرساخت‌هاي انرژي و منابع طبيعي ارمنستان:
اطمینان از کیفیت آب رودخانه ارس برای ایران بسیار مهم است/ تسریع در اجرای خط سوم انتقال برق
وزیر نیرو گفت: اطمینان از کیفیت آب رودخانه ارس برای ایران بسیار مهم است و باید اقدام‌های ارمنستان در این زمینه مشخص شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو امروز (سه‌شنبه) در دیدار با "آشوت مانوکيان" وزير زيرساخت‌هاي انرژي و منابع طبيعي ارمنستان و مسئول هیئت ارمنستان در کميسيون مشترک همکاري ايران و ارمنستان با اشاره به نقش کمیسیون در حل مسائل فیمابین اظهار کرد: فعالیت خوبی برای اجرای خط سوم انتقال برق ایران و ارمنستان انجام شده و ما نیز شرکت سانیر را در این زمینه فعال کرده‌ایم تا این خط  زودتر از پایان سال 2019 به بهره‌برداری برسد.
وی ادامه داد: انتظار ایران ادامه خط سوم از ارمنستان به گرجستان است و در این زمینه انتظار می‌رود طرف ارمنی نهایت همکاری را برای حضور شرکت‌های ایرانی در اجرای این خط انجام دهد.
اردکانیان با اشاره به مذاکرات انجام شده درباره افزایش صادرات گار ایران به ارمنستان گفت: مذاکرات مربوط به این برنامه به خوبی  انجام شده و گزارش مثبتی نیز در این زمینه از وزارت نفت ایران دریافت کرده ایم و این وزارتخانه آمادگی لازم را برای این طرح دارد.
وزیر نیرو درباره احداث نیروگاه برقابی مغری گفت: قرار بوده برای ادامه این طرح جلسه 4 جانبه ای از سوی سرمایه‌گذاران ارمنی و ایرانی و طرف های کارفرما برگزار شود و در این زمینه امیدواریم این نشست به زودی در تهران برگزار شود.
وی در خصوص سایر بندهای مورد مذاکره در کمیسیون اقتصادی ادامه داد:  مورد بند مربوط به احداث پارک دوستی و توسعه اکوتوریسم نیز به بندهای توافق اضافه می‌شود و همکاری جاده‌ای در خصوص کریدور شمال و جنوب نیز مورد تاکید ایران است.
اردکانیان با بیان اینکه اطمینان از کیفیت آب رودخانه ارس برای ایران بسیار مهم است، ادامه داد: در پایین دست حدود 300 هزار نفر از آب ارس برای شرب استفاده می‌کنند و برای همین منظور کیفیت و سلامت آب بسیار مورد تاکید است.
وی با اشاره به اینکه کشور ارمنستان نیز فعالیت شرکت معادن و کارخانجات مس آگاراک را آلاینده تشخیص داده است، ادامه داد: بندهایی در اجلاس کمیسیون سیزدهم و چهاردهم در این زمینه مصوب شده که انتظار داریم اقدام‌های لازم در این زمینه از سوی ارمنستان مشخص شود تا در این دوره صرفا این بندها تکرار نشود.
در ادامه این نشست، وزير زيرساخت‌هاي انرژي و منابع طبيعي ارمنستان از تلاش کمیسیون مشترک اقتصادی برای توسعه همکاری های دو کشور تقدیر کرد.
"آشوت مانوکيان" ادامه داد: اجرای خط سوم انتقال برق کریدور شمال و جنوب به صورت مناقصه بین المللی اجرا شده و در این مناقصه شرکت‌های ایرانی نیز برنده شده‌اند و ما به کیفیت کار شرکت‌های ایرانی اعتماد داریم.

  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر