بخش انرژي
1396/11/30 14:02:16
معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی انرژی کشور:
تبدیل نیروگاه‌های گازی به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از اولویت‌های دولت است/ دولت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی حمایت می‌کند
معاون اول رئیس جمهور با تاكيد بر ضرورت توجه به انرژي‌هاي نو و تجديدپذير و بخصوص انرژي خورشيدي، گفت: ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی از سياست‌ها و اولويت‌هاي كشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، جلسه شورای عالی انرژی کشور ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
اسحاق جهانگيري در اين جلسه، ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و نیز تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی را از سياست‌ها و اولويت‌هاي كشور برشمرد و گفت: دولت براي اين منظور چارچوبي را در جهت حمايت و تشويق سرمايه‌گذاران بخش خصوصي تنظيم كرده و با وجود آنكه درآمد دولت در اين بخش كاهش پيدا مي‌كند اما موجب افزايش راندمان خواهد شد.
معاون اول رييس جمهور افزود: لازم است براي رفع مشكلات بازپرداخت به سرمايه گذران اين بخش تدبيري انديشيده شود زيرا سرمايه گذاران با اعتماد به دولت در اين بخش ورود مي كنند و ساز و كار و نحوه بازپرداخت مبلغ معادل ميزان صرفه جويي انرژي به سرمايه گذاران و دستگاه مسئول در اين زمينه تعيين شود.
جهانگيري از رييس سازمان برنامه و بودجه خواست جلسه‌اي با حضور نمايندگان دستگاه‌هاي ذيربط در اين خصوص برگزار كند و براي تعيين ساز و كار بازپرداخت مبلغ معادل ميزان صرفه جويي انرژي به سرمايه گذاران و دستگاهي كه متولي پرداخت خواهد شد تعيين تكليف كند.
معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به طرح موضوع هماهنگي براي صادرات برق و گاز در جلسه، خاطرنشان كرد: ايران كشوري است كه هم امكان صادرات گاز را داراست و هم ظرفيت توليد و صادرات برق را دارد كه با توجه به تاكيد رهبر معظم انقلاب در سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي مبني بر اينكه ايران بايد تبديل به هاب انرژي منطقه شود، لازم است موضوع صادرات برق و گاز در جلسه‌اي كارشناسي به دقت مورد بررسي قرار گيرد و ضمن ارزيابي همه ابعاد و جوانب موضوع، سياستي روشن و شفاف در اين زمينه تدوين گردد.
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با تاكيد بر ضرورت توجه به انرژي‌هاي نو و تجديدپذير و بخصوص انرژي خورشيدي، از دبيرخانه شورا خواست موضوع نحوه استفاده از انرژي‌هاي نو و تجديدپذير را در دستور كار يكي از جلسات آتي شورا قرار دهد تا نسبت به اتخاذ سياستگذاري‌هاي كلان در اين زمينه تصميم گيري شود.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، نفت، امور اقتصادي و دارايي، صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزي، روساي سازمانهاي انرژي اتمي، برنامه و بودجه و حفاظت محيط زيست و معاون علمي و فناوري رييس جمهور نيز حضور داشتند، آيين نامه بازار بهينه سازي انرژي و محيط زيست مورد بحث و بررسي قرار گرفت و نهايي شد.
بررسي موانع اجراي ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور، بحث و بررسي در خصوص موضوع هماهنگي صادرات برق و گاز و ارائه گزارش و پيشنهادات مرتبط با اصلاح « قانون اصلاح الگوي مصرف انرژي » از ديگر موضوعاتي بودند كه در اين جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر