بخش آب و فاضلاب
1396/12/19 13:25:17
قنات‌های شهر سبزوار و مشکل بزرگ در حوزه فاضلاب
رييس اداره بهره برداري فاضلاب شرکت آب و فاضلاب سبزوار گفت: قنوات سبزوار به يک مشکل بزرگ در حوزه فاضلاب اين شهر تبديل شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علي شايقي در نشست بررسي مشکلات قنوات  سبزوار که با حضور امام جمعه، مديرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار، مدير امور آب ناحيه، دبير کميته بحران فرمانداري و نماينده شهرداري برگزار شد افزود: با وجود اينکه شرکت آب و فاضلاب مطابق قانون توزيع عادلانه آب، مسئوليتي در اين زمينه ندارد اما نسبت به اين مجموعه حساس است.

وی عدم رعایت نکات فنی در اتصال مسیرهای فرعی، عدم لایروبی و بازرسی و بازدیدهای متناوب و مستمر، عدم رعایت شیب مناسب، فرسایش بدنه و بستر گالری قنوات به دلیل افزایش دبی ورودی و اتصال مسیرهای فرعی  و عدم تطابق سطح مقطع گالری نسبت به جریان پساب، خوردگی و تخریب به دلیل متصاعد شدن گازهای خورنده فاضلاب  را از جمله مشکلات موجود در مبحث قنوات این شهر اعلام کرد.

به گفته وی ساخت بناها و ساختمان های مسکونی روی مسیر قنوات موجب بروز  تخریب و مسدود شدن آنها و بروز مشکلات حاد زیست محیطی، بهداشتی و اجتماعی، بروز خسارات جانی و مالی، آلوده شدن آب های زیرزمینی به‌دلیل نفوذ پساب قنوات، پس زدگی فاضلاب قنوات به داخل منازل، جاری شدن فاضلاب در سطح معابر و بروز بیماری های واگیردار و ایجاد بوی تعفن و افزایش اتفاقات و بروز خسارت به تاسیسات زیرزمینی و شبکه های آب، فاضلاب، برق، گاز، مخابرات از دیگر چالش های ایجاد شده می باشد.

وي از اجرای 450 کيلومتر شبکه فاضلاب در شهر سبزوار خبر داد و گفت: 82 درصد جمعيت اين شهر از خدمات جمع‌آوري و دفع بهداشتي فاضلاب برخوردارند و بيش از 76 هزار انشعاب فاضلاب در اين شهر نصب شده است.

در اين جلسه امام جمعه سبزوار بر تهيه و ارائه گزارش از وضعيت کنوني قنوات و تاثير آن بر تاسيسات شهري و ساختمان ها، سازه هاي تاريخي، مذهبي شهر و تشکيل جلسه با حضور فرماندار، نمايندگان شهر و مسئولين ادارات ذيربط تاکيد کرد.

 

  • خبرنگار: علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر