بخش آب
1396/12/20 14:15:00
در دیدار وزیر نیرو و وزیر ارتباطات مصوب شد؛
تشکیل کارگروه مشترک بین وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات/ هوشمندسازی سیستم‌ها برای مدیریت مصرف آب و برق
وزیر نیرو در گفت و گو با پاون از تشکیل کارگروه مشترک بین وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد.
" رضا اردکانیان " وزیر نیرو امروز (یکشنبه) پس از جلسه مشترک با "محمدجواد آذری جهرمی " وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ساختمان ستادی وزارت نیرو، ضمن گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان این مطلب که این جلسه بنا به پیشنهاد وزیر ارتباطات و به منظور انسجام همکاری‌های بیشتر بین دو وزارتخانه تشکیل شده است، اظهار داشت: در این نشست قرار شد کارگروه مشترکی بین دو وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شود و همکاری‌های مشترکی در بخش آب و برق در دستور کار آن قرار گیرد.
وی اذعان داشت: در این خصوص سند همکاری تنظیم خواهد شد که اواسط اردیبهشت ماه سال 97 امضا طرفین خواهد رسید.
وزیر نیرو ادامه داد: این جلسه آغازی برای تدوین چارچوب همکاری‌های مشترک بین وزارت نیرو و وزارت فناوری اطلاعات خواهد بود.
اردکانیان افزود: در این جلسه بر روی دو تا سه موضوع بحث شد که یکی از این موارد مربوط به کنتورهای هوشمند در بخش برق بود.
وی با بیان این مطلب که استفاده از شبکه‌های انتقال برق برای سرعت بخشی به افزایش پهنای باند اینترنتی و اطلاعاتی بسیار مهم است، خاطر نشان کرد: این موضوع در بحث تدقیق آمار و اطلاعات مربوط به آب مصرفی در بخش کشاورزی نیز، کاربرد زیادی دارد.

کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب در طرح هوشمندسازی مزارع
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر کاربردهای هوشمندسازی سیستم ها در بخش های گوناگون انرژی بویژه مدیریت مصرف آب و برق تاکید کرد.
محمدجواد آذری جهرمی در جلسه مشترک با وزیر نیرو گفت: توسعه فیبرنوری باید به سرعت انجام شود و همکاری حوزه ارتباطات با شرکت‌های توزیع برق می تواند این سرعت را بیشتری کند.
وی ادامه داد: استفاده از شبکه های موجود توزیع برق هم به ما کمک می کند و هم به وزارت نیرو، زیرا اجرای طرح هوشمندسازی کنتورخوانی در کاهش هزینه ها و سهولت بررسی میزان مصرف مشترکان بسیار موثر است و از طرفی استفاده از شبکه برق، توسعه فیبرنوری را آسان تر می کند.
آذری جهرمی یادآوری کرد: تجربه جهانی نشان داده است بیشترین مصرف برق را پنج درصد مشترکان دارند؛ بنابراین هوشمندسازی برای همین پنج درصد می تواند کمک بزرگی به صرفه جویی انرژی کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به کاهش حدود ۵۰ درصدی مصرف آب در نتیجه اجرای طرح آزمایشی هوشمندسازی مزارع در مغان اشاره کرد.
وی گفت: استفاده از اینترنت و ارتباطات و فناوری اطلاعات در شرایطی که به سازگاری با شرایط کم آبی نیازمندیم، راهکار بسیار مناسبی برای مدیریت آب است.
در این نشست مشترک بر لزوم همکاری در سه حوزه استفاده از شبکه های یکدیگر، مدیریت هوشمند انرژی و مدیریت هوشمند آب تاکید شد.  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر