بخش آب
1396/12/23 16:05:16
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران عنوان کرد:
کاهش وسعت ذخیره برف در ارتفاعات مازندران/ افت 15 درصدی میزان منابع آب استان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران، گفت: طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه‌ها تا 20 درصد کاهش داشته است که در مجموع باعث روند نزولی منابع آب، کاهش 40 میلیون مترمکعب ذخیره آب‌های زیرزمینی و افت آبگیری آب بندان‌ها و سدها شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمدابراهیم یخشکی در جلسه شورای اداری استان با اشاره به کاهش آبدهی چشمه ها افزود: طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه ها تا 20 درصد کاهش داشته است که در مجموع باعث روند نزولی منابع آب و کاهش 40 میلیون مترمکعب ذخیره آب های زیرزمینی و افت آبگیری آب بندان ها و سدها شده است.
یخکشی با اشاره به به کاهش وسعت ذخیره برف در ارتفاعات مازندران، گفت: دو میلیارد متر مکعب از منابع آبی استان از آب های سطحی است و تقریبا تمامی نقاط استان متاثر از کم آبی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران افزود: در کارگروه تشکیل شده در استانداری پیش بینی شده است که امسال 600 متر مکعب کاهش آب در فصل زراعی جاری داشته باشیم.
وی به اقدامات متعدد در کارگروه آب کشاورزی و آب شرب اشاره کرد و گفت: در این کارگروه عمده مسائل مربوط به اصلاح شبکه، کشت جایگزین، تشکیل کارگروه های عملیاتی در هر شهرستان با حضور دستگاه های مرتبط، اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و کشت برنج کم آب بر و اختصاص اعتبار در فصل زراعی مطرح شده است.
وی گفت: با توجه به تکرار کم آبی، کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در این زمینه تشکیل شده است که جمعی از وزرا طی نامه ای به رییس جمهور ضمن هشدارهای کم آبی خواستار رویکرد مدیریت یکپارچه در مدیریت بحران آب و لزوم همکاری همگان شدند.
یخکشی با بیان اینکه آب یک مساله چند بعدی است و همه دستگاه ها باید در حل بحران آن مشارکت داشته باشند افزود: فرمانداران، شورای حفاظت از منابع آب را در ایام زراعی داشته باشند.
وی جایگزین کردن نوع کشت های کم آب بر، نوبت دهی آب، اطلاع رسانی، کشت برنج کم آب طلب و باروری ابرها را از برنامه های مهم شورای حفاظت از منابع آب استان مازندران اعلام کرد و گفت: در زمینه آب شرب نیز حفر چاه و اصلاح شبکه ها را خواهیم داشت.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت: کاهش بارندگی و رواناب های رودخانه های دائمی باعث شد تا شرکت آب منطقه ای نوبت دهی منابع آبی استان را امسال یک ماه زودتر شروع کرده و جهاد کشاورزی نیز اخطار کم آبی صادر کند. آمار کاهش بارندگی و رواناب های رودخانه ها و خالی ماندن قابل توجه ظرفیت سدها و آب بندان های مازندران به معنای در پیش بودن سالی سخت برای کشاورزان به ویژه برنجکاری در این استان است.
یخکشی در پایان گفت: حجم رواناب هفت رودخانه دائمی و مهم استان که 70 درصد آب کشاورزی این خطه را تامین می کنند در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه تا اسفند) نسبت به دوره شاخص 50 ساله با کاهش 46 تا 75 درصدی مواجه بوده و در حال حاضر حجم رواناب های رودخانه های نکارود منفی 53 درصد، تجن منفی 75، تلار منفی 62، بابلرود منفی 46 ، چالوس منفی 29، چشمه کیله تنکابن منفی 31 درصد نسبت به دوره شاخص است و همچنین رودخانه هراز به عنوان مهم ترین رودخانه مازندران که سالانه یک میلیارد متر مکعب رواناب را از خود عبور می دهد با منفی دو درصد نسبت به شاخص 50 ساله مواجه است.
  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر