بخش آب
1397/01/15 08:33:02
کاهش ذخیره 20 درصدی آبخوان‌های استان گلستان
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: ذخیره آبخوان‌های استان حدود ۲۵۴ میلیون مترمکعب معادل حدود ۲۰ درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلندمدت نشان می‌دهد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سید محسن حسینی در این باره اظهار کرد: آبخوان‌های کم عمق استان حدود ۲۱۱ میلیون مترمکعب و آبخوان‌های عمیق حدود ۴۳ میلیون متر مکعب کاهش را نسبت به آمار بلند مدت نشان می دهد.
وی افزود: مقدار بارندگی تجمعی متوسط در استان از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر 96) لغایت پایان اسفندماه، ۳۰۴ میلیمتر بوده که نسبت به آمار بلند مدت که ۲۹۶ میلی متر است، افزایش ۲ درصدی نشان میدهد.
وی بیان کرد: ولی متوسط دمای اندازه گیری شده در  ایستگاه معرف دشت: ۱۲.۸ درجه سانتیگراد که نسبت به آمار بلندمدت که ۱۲.۶ درجه سانتیگراد است ، ۰.۲ درجه افزایش را نشان می‌دهد.  ایستگاه معرف ارتفاعات: ۶.۶ درجه سانتیگراد که نسبت به آمار بلند مدت که ۵.۵ درجه سانتیگراد است ، ۱.۱ درجه افزایش را نشان می‌دهد.
حسینی اضافه کرد: رواناب اندازه گیری شده در ایستگاه‌های شاخص رودخانه های استان، بین ۴۸ تا ۸۷ درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلند مدت نشان میدهد.
وی در خاتمه از کشاورزان وبهره برداران مجاز آب های زیرزمینی خواست ضمن خودداری از کشت برنج نهایت صرفه جویی را در استفاده از آب به عمل آورده و به جهت پیشگیری از خسارت به محصولات خود و دیگران حداقل 20 درصد از سطح کشت خود را کاهش دهند.
حسینی همچنین از کشاورزان و بهره برداران مجاز آب های سطحی درخواست نمود که با توجه به کاهش شدید رواناب رودخانه ها نسبت به کاهش سطح کشت خود به میزان حداقل 50 درصد اقدام نمایند.


  • خبرنگار: زهرا خورشیدکلائی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر