بخش آب
1397/03/19 16:11:00
نماينده ولي فقيه در استان كردستان:
مصرف بی رویه آب و برق در جامعه رواج دارد/ رویه‌های فعلی مصرف آب و برق باید تغییر کند
نماينده ولي فقيه در استان كردستان با انتقاد از رواج مصرف بی رویه‌ آب و برق در جامعه، گفت: با توجه شرایط اقلیمی حاکم بر کشور به صورت جدی بایستی در مصرف آب و برق صرفه جویی کرد و رویه های معمول مصرف باید تغییر کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی در دیدار با مدیران صنعت آب و برق استان کردستان با اشاره به اهمیت و حیاتی بودن دو مقوله آب و برق و وابستگی زندگی امروزی به آنها، گفت: با توجه شرایط اقلیمی حاکم بر کشور به صورت جدی بایستی در مصرف آب و برق صرفه جویی کرد و رویه های معمول مصرف باید تغییر کند.
آیت الله حسینی شاهرودی بر لزوم فعالیت فرهنگی و استمرار در این زمینه تأکید کرد و گفت: این مسئله با امر و نهی پیش نمی‌رود و باید در کنار آن دلایل و مستندات و منافع و مضرات آن نیز گوشزد شود.
نماینده ولی فقیه در کردستان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: متاسفانه مصرف بی رویه در بخش آب و برق در جامعه رواج دارد و این رویه با قاطعیت و پیگیری و فرهنگ سازی بایستی تغییر یابد.
آیت الله حسینی شاهرودی همچنین بر لزوم جدیت و برخورد قاطعانه با مشترکین پرمصرف در همه بخش‌ها و جریمه نمودن آنها تأکید کرد و گفت: صرف پرداخت هزینه خدمات آب و برق موجب حلال شدن مصرف آنها نمی‌شود مادامیکه ما مصرف بی‌رویه می‌کنیم و اسراف انجام می‌شود.
وی در ادامه بر لزوم استفاده از توان و ظرفیت ائمه جمعه و جماعات استان تأکید کرد و گفت: در آینده ای نزدیک گردهمایی بزرگ ائمه جماعات را داریم و مدیران عامل صنعت آب و برق در این گردهمایی، مسائل و موارد لازم و مهم را به صورت شفاف منعکس نموده تا آنها هم با مردم در میان بگذارند.
نماینده ولی فقیه در کردستان همچنین به لزوم همراهی گسترده صداوسیما و رسانه‌ها در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب و برق تاکید کرد.
افزایش 30 درصدی بارندگی‌های استان کردستان نسبت به سال گذشته
براساس این گزارش رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان کردستان نیز در این نشست با اشاره به میزان بارندگی استان در سال آبی جاری، گفت متوسط بارندگی استان نسبت به سال گذشته 30 درصد و نسبت به درازمدت پنج درصد افزایش داشته اما این موجب ‌شود که از مدیریت مطلوب منابع آبی غفلت نماییم.
شانظري گفت: در این راستا ما تمهیدات لازم برای اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی را انجام داده و اقدامات خوبی صورت گرفته است اما بایستی همه بخش ها به ویژه صداوسیما و اصحاب رسانه و همه آحاد مردم همراهی و همکاری نمایند تا پیک تابستان بدون قطعی آب و برق سپری شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان در ادامه ضمن درخواست از آیت الله شاهردوی مبنی بر فرهنگ سازی توسط ائمه جمعه و جماعات و توصیه به مردم در جهت مصرف بهینه آب و برق گفت: بایستی آب و برق به عنوان یک موضوع ملی دیده شود و همه خود را در مقابل آن مسئول بدانیم.
لهونیان، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هم در این نشست به مصرف زیاد برق در کشور اشاره و بر لزوم مراعات مردم بویژه در ساعات اوج مصرف تأکید نمود و گفت با توجه به اینکه در فصل گرما از وسایل سرمایشی پرمصرف استفاده می شود این موضوع خودبخود موجب افزایش پیک مصرف و بار شبکه شده و مشکلاتی را بوجود خواهد آورد.
محمدی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان نیز با اشاره به ناچیز بودن تعرفه آب گفت: پایین بودن آن موجب شده مردم زیاد مراعات نکنند و از طرفی هم این موضوع موجب شده منابع مالی برای تداوم مطلوب خدمات کاهش یافته و با مشکل مواجه هستیم لذا بایستی حتما در این زمینه اقدامی صورت گیرد تا خدمات استمرار داشته باشد.
مفاخری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کردستان هم با اشاره به اینکه واقعا در تأمین آب شرب روستاها مشکل داریم بر تغییر رویه و فرهنگ مصرف توسط مردم تأکید نمود.
 

  • خبرنگار: یوسف جعفری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر