بخش آب
1397/03/23 13:20:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان:
توسعه بهره‌برداری از آب در 15 دشت سمنان ممنوع است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: توسعه برداشت آب در 15 دشت این استان به دلیل افت قابل ملاحظه سطح آبهای زیرزمینی ممنوع است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، ایرج حیدریان میزان برداشت از منابع آب زیر زمینی در سطوح آبخوان‌های آبرفتی استان را 620 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب باعث شده تا تراز تغذیه و برداشت منابع آب زیر زمینی این استان به شدت از حالت تعادل خارج شود و این در حالیست که در حال حاضر توان آبدهی آبخوان‌ها کمتر از 350 میلیون متر مکعب در سال است.
وی با بیان این که نیمی از 26 دشت استان سمنان در محدوده بحرانی قرار گرفته است، اظهارداشت: هرگونه توسعه برداشت آب در این دشت‌ها برای مصارف کشاورزی ممنوع است.
وی خاطرنشان کرد: تنها 10 درصد صرفه‌جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی، بسیاری از کمبودها را در بخش‌های شرب و صنعت رفع می‌کند؛ اما لازم است به‌منظور جلوگیری از اضافه برداشت‌های چاه‌های کشاورزی و همچنین جلوگیری از استمرار افت آبخوان‌ها اقدامات جدی و آنی به عمل آید.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان در خصوص سیاست‌های این شرکت در زمینه مقابله با برداشت بی رویه و سوء استفاده از منابع آبی، تصریح کرد: اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو، مستلزم هم افزایی همکاری و هماهنگی تنگاتنگ مسئولان قضایی و انتظامی با ماموران و کارکنان این شرکت در صنعت آب کشور و استان است.
وی با تاکید بر مدیریت مصرف و صرفه جویی آب در بخش‌های مختلف به خصوص بخش کشاورزی، پیگیری مسئولان جهاد کشاورزی برای تجهیز باغ‌ها و مزارع به سامانه آبیاری نوین با تاکید بر کاهش برداشت از چاه‌های عمیق را خواستار شد و افزود: امروز بخش قابل توجهی از چاه‌های استان به کنتور هوشمند آب و برق مجهز هستند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به اهمیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی، اضافه کرد: این طرح در برنامه‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و این شرکت بر اساس این سیاست‌ها برای جبران کسری مخازن آب زیرزمینی در 15 سال گذشته و ضرورت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی با همکاری بیشتر مردم و بسترسازی فرهنگی، برنامه‌ریزی می‌کند.

  • خبرنگار: حميدرضا قزويني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر