بخش آب
1397/06/22 18:20:21
معاون پارلمانی رییس‌جمهور:
ساخت سد تنگ ارم برای توسعه متوازن زیرساخت‌ها در مناطق محروم است
معاون پارلمانی رییس‌جمهور در مراسم بهره برداری از سد تنگ ارم، محرومیت زدایی و توسعه متوازن در مناطق کمتر توسعه یافته را یکی از اهداف اصلی دولت تدبیر امید نامید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حسینعلی امیری در حاشیه افتتاح سد تنگ ارم در استان بوشهر اظهار داشت: علاوه بر اختصاص 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی و عشایری به دستور رهبری، طرح های زیرساختی مانند سد تنگ ارم نیز نقش پررنگی در محرومیت زدایی در روستاها دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات شهرستان دشتستان موضوع کمبود آب شرب می باشد و سد تنگ ارم توان آب‌دهی به بخش ارم تا افق سال 1410 را خواهد داشت.
امیری افزود: کمک به تغذیه سفره های آب زیرزمینی منطقه و بهبود کیفیت آب زیرزمینی بخش ارم نیز از دیگر اثرات این سد بر منطقه خواهد بود.
در ادامه مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار داشت: افزایش برداشت از منابع زیرزمینی و افت سطح ایستابی دشت دهرود-تنگ ارم موجب تضعیف بخش کشاورزی و نرخ منفی رشد جمعیت در این منطقه شده است.
شاهپور رجایی افزود: از سال 1391عملیات اجرایی سد تنگ ارم با هدف تامین آب شرب اضطراری منطقه، کمک به احیاء آبخوان دشت دهرود-تنگ ارم و کنترل سیلابهای فصلی آغاز شد.
وی اعتبار این پروژه را بالغ بر 190 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ضمن تشکر از همکاری و همراهی همه مقامات استان و شهرستان در راستای تامین مالی این پروژه، در حال حاضر رقمی حدود 140 میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز به این پروژه تخصیص یافته است.
رجایی اظهار داشت: با توجه به وجود دو رودخانه بزرگ شاهپور و دالکی در شهرستان دشتستان، استفاده حداکثری از رون‌آب‌های فصلی در دستور کار شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر قرار دارد.
وی افزود: سد رییسعلی دلواری دشتستان به عنوان بزرگترین سد استان بوشهر هم اکنون در حال بهره برداری است و سد تنگ ارم نیز به عنوان دومین سد این شهرستان امروز به مرحله بهره برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای تصریح کرد: هم اکنون 5 سد بزرگ و 12 سد کوچک و متوسط در 5 شهرستانِ استان بوشهر، مراحل مطالعات یا ساخت خود را پشت سر می گذارند.
  • خبرنگار: محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر