بخش آب و فاضلاب
1397/08/15 11:23:20
مدیر آبفای نایین خبر داد:
تامین آب شرب 1440 واحد مسکن مهر در نایین با احداث آب انبار
مدیر آبفای نایین از تامین پایدار آب شرب ساکنان 1440 واحد مسکن مهر این شهرستان از طریق احداث آب انباری به ظرفیت 2 هزار متر مکعب خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسن میری" با بیان اینکه احداث این آب انبار در راستای اجرای اقدامات پدافند غیرعامل انجام شده است، افزود: این آب انبار مطابق با فرهنگ دیرینه مردم نایین در بهره‌گیری از آب، به سبک سنتی احداث شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر آب شرب ساکنان مسکن مهر از طریق طرح آبرسانی اصفهان بزرگ و منابع داخلی تامین می‌شود؛ این درحالی‌است که وقوع خشکسالی‌های اخیر موجب شده تا شهرستان نایین در فصل گرم برای تامین آب شرب با چالش‌هایی مواجه شود.
مدیر آبفای نایین، وجود آب انبارها را در این شهرستان غنمیت دانست و عنوان کرد: هم اکنون 48 باب آب انبار در شهرستان نایین در مدار بهره‌برداری قراردارد که مردم عمدتا در فصل گرم سال آب شرب خود را از طریق همین آب انبارها تامین می‌کنند.
میری با بیان اینکه طبق برآوردهای صورت گرفته 23 هزار متر مکعب حجم ظرفیت آب انبارهای تحت پوشش آبفای نایین است، اعلام کرد: بر اساس برآورد انجام شده، بیش از 100 باب آب انبار در شهرستان نایین وجود دارد که در اختیار مالکان است.
وی اظهار کرد: در چند سال گذشته بیش از چهار باب آب انبار توسط خیرین در شهرستان نایین احداث شده به‌طوری‌که دو باب از این آب انبارها هرکدام به ظرفیت 2000 متر مکعب در شهر نایین و دو باب دیگر هرکدام به ظرفیت 1500 متر مکعب در شهرهای انارک و بافران احداث شده است.
میری به گوارا بودن آب در آب انبارها پرداخت و اظهارداشت: آب ذخیره شده در آب انبارها از آب طرح اصفهان بزرگ تامین می‌شود و کیفیت آب تصفیه‌خانه باباشیخعلی نیز مورد تایید دستگاه‌های نظارتی است.
مدیرآبفای نایین تصریح کرد: در حال حاضر 99 درصد تامین آب شرب شهرستان نایین وابسته به تخصیص آب طرح اصفهان بزرگ است و اگر در سال‌های پیش رو میزان بارندگی‌ها مطلوب شود که بتوانیم از ظرفیت قنوات موجود در شهرستان بهره‌مند شویم، قطعا میزان وابستگی به طرح آبرسانی اصفهان بزرگ کمتر خواهد شد.
وی به EC بالای آب در شهرستان نایین اشاره کرد و بیان داشت: بررسی‌ها حاکی از آن است که EC آب در شهرستان نایین بعضا به بیش از 5 هزار میکروموس بر سانتی‌متر می‌رسد، بنابراین مردم این منطقه قدر آب شرب با کیفیت مطلوب را به خوبی می‌دانند و آن را به‌درستی مصرف می‌کنند.
میری با اشاره به مصرف 110 لیتر در شبانه روز سرانه آب شرب در این شهرستان، میزان هدر رفت آب در آن را 10 درصد اعلام کرد و گفت: در سال جاری توانستیم با اصلاح شش کیلومتر از شبکه فرسوده آب، تعویض کنتورهای فرسوده، اصلاح انشعابات، مدیریت فشار و کاهش زمان مهار حوادث، میزان هدر رفت آب را در این شهرستان به 10 درصد برسانیم.
گفتنی است، جمعیت شهر نایین افزون بر 38 هزار نفر است و 14 هزار و 863 انشعاب آب دارد.
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر