بخش برق
1397/10/26 14:21:02
معاون هماهنگي توزيع شرکت توانير:
صنعت برق مقدمات لازم براي رايگان شدن برق مدارس را فراهم كرده است/ ليست مدارس همچنان به دستمان نرسيده است
معاون هماهنگي توزيع شركت توانير گفت: همه مقدمات لازم براي اجراي قانون رايگان شدن برق مدارس در صنعت برق آماده شده، اما مشكل اين است كه هنوز ليست مدارس مشمول اين قانون به توانير ارسال نشده است.
محمودرضا حقي‌فام در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بيان اينكه دستورالعمل "نحوه تعيين الگوي مصرف برق مدارس" براي شركت‌هاي توزيع نيروي برق سراسر كشور ارسال شده است، گفت: اين شركت‌ها براي اجراي قانون مذكور آمادگي كامل دارند اما مشكل اين است كه هنوز ليست مدارسي كه مشمول اين قانون مي‌شوند به توانير ارسال نشده است.
وی با بيان اينكه دستورالعمل یاد شده با برگزاري جلسات مشتركي ميان مسئولان مرتبط وزارتخانه‌هاي نيرو، نفت، آموزش و پرورش، راه و شهرسازي، امور اقتصادي و دارايي و سازمان برنامه و بودجه تهيه و توسط سازمان برنامه و بودجه كشور ابلاغ شده است، ادامه داد: تا زماني كه فهرست مدارس مشمول اين قانون براي توانير ارسال نشود، امكان اجرا براي صنعت برق وجود ندارد.
سخنگوي صنعت برق با تاکید بر اینکه وزارت نيرو و صنعت برق مكلف به اجراي قانون است و هيچ تخلفي در اجراي قانون ندارد، گفت: ما وظايف خود را براساس قانون انجام مي‌دهيم اما وزارت آموزش و پرورش هم بايد فهرست مدارس را ارسال كند.
حقي‌فام در خصوص اينكه اين قانون از چه زماني اجرايي خواهد شد، گفت: اين قانون از ابتداي امسال لازم الاجراست و به همين دليل صنعت برق در سال جاري هزينه برق مصرفي مدارس را دريافت نكرده است، اما اجراي كامل اين طرح نيازمند فهرست مذكور است.
معاون هماهنگي توزيع توانير درعين حال يادآور شد: دستورالعمل برای شرکت‌های توزیع ارسال شده است ولی به دلیل آنکه قرائت و قطع و وصل توسط پیمانکاران انجام می‌شود ممکن است این فهرست هنوز به دستشان نرسیده باشد و برخی ناهماهنگی‌ها در این خصوص مشاهده شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین به شركت‌هاي توزيع اعلام شده است كه از قطع برق مدارس جلوگيري كنند و از مديران مدارس نيز خواسته شده كه در صورت مشاهده ناهماهنگي‌هاي احتمالي در اين خصوص، موارد را به شركت برق منطقه اطلاع دهند.
برپايه اين گزارش، شركت توانير تاكنون دو بار در تاريخ‌هاي دوم آبان و 19 آذرماه سال جاري جهت ارسال فهرست مدارس با سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس وزارت آموزش و پرورش مكاتبه شده است، اما هنوز فهرست درخواستي جهت اجراي قانون مذكور واصل نشده است.
اين نامه‌ها با امضاي محمدحسن متولي‌زاده، مديرعامل شركت توانير براي معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس ارسال شده و در آن‌ها تاكيد شده است كه با توجه به بند "ي" تبصره 6 قانون بودجه سال 1397 و ماده «2» دستورالعمل نحوه تعيين الگوي مصرف آب و برق و گاز مدارس، لازم است نسبت به ارسال فهرست اسامي مدارس مشمول به همراه مشخصات مربوطه شامل نام استان، شهرستان، شماره پرونده و شناسه قبض به شركت توانير تسريع شود.
  • خبرنگار: روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر