بخش آب
1397/11/23 08:19:14
با حضور مسئولان استانی؛
سد بلوک زنجان به ‌بهره‌برداری رسید
سد بلوک در شمال‌غرب زنجان همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور مسئولان استانی افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آیت الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان در این مراسم، سدهای ساخته شده در استان را نشانگر استعداد و توانمندی جوانان این منطقه دانست و افزود: یکی از برکات مهم انقلاب اسلامی ایران همین اعتماد به نفس دادن به مردم است که شعار ما می‌توانیم را به عینیت تبدیل کرده‌اند.
وی اظهار داشت: همه باید قدردان خون شهدای این انقلاب باشیم، چرا که امروز اگر عزت، افتخار و تولید در کشور وجود دارد به برکت همین رشادت‌ها و ایثارگری‌های این عزیزان است.
فتح‌الله حقیقی، استاندار زنجان نیز در آئین افتتاح سد بلوک، دستاورهای وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای زنجان در استان را مهم ارزیابی کرد و افزود: سعی خواهیم کرد در حد امکان مسائل و مشکلات اعتباری و جاری طرح‌های مربوط به شرکت آب منطقه‌ای را مرتفع کنیم.
وی از همه دست اندکاران طرح سد مخزنی بلوک قدردانی کرد و افزود: با افتتاح این طرح، امیدواریم کشاورزان و بهره‌برداران این منطقه با صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف از نعمت آب استفاده کنند.
همچنین یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با تشریح عملکرد چهل ساله این شرکت در توسعه و پیشرفت صنعت آب استان اظهار کرد: آغاز فعالیت شرکت آب منطقه‌ای زنجان در دهه دوم انقلاب بود و در این دهه مطالعات و اجرای طرح ساختمان سد تالوار و گلابر در سال 1374 برای تامین آب کشاورزی و صنعت شهرستان‌های ایجرود و خدابنده و آغاز مطالعات و اجرای طرح ساختمان سد تهم برای تامین آب شرب شهرستان زنجان در سال 1373 از جمله اقدامات شاخص این شرکت است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان تصریح کرد: در دهه سوم انقلاب اسلامی تعداد هشت سد مخزنی کوچک و بزرگ با حجم 210.4 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی ایجاد شده است و در صورت احداث شبکه آبیاری و زهکشی امکان آبیاری یک هزار و 372 هکتار از اراضی استان وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه آغاز عملیات مطالعه و اجرای طرح ساختمان سد کینه‌ورس در سال 1379 برای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی بود، اظهارکرد: تعداد 13 سد تغذیه مصنوعی به حجم 46.4 میلیون مترمکعب برای تقویت سفره‌های آبخوان شهرستان‌های زنجان، سلطانیه به بهره‌برداری رسیده است.
رضاپور یادآور شد: تعداد 18 ایستگاه پمپاژ با حجم 51.08 میلیون مترمکعب برای تامین آب 6 هزار و 452 هکتار از اراضی سطح استان و اشتغال‌زایی 4 هزار و 429 نفر به بهره‌برداری رسیده است. همچنین تعداد 44 بند انحرافی و سه سر دهنه و کانال به منظور تامین آب 11 هزار و 440 هکتار و اشتغالزایی 8 هزار و 658 نفر در سطح  استان نیز بهره‌برداری شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان به آغاز عملیات اجرایی سد مشمپا اشاره کرد و گفت: این سد با هدف تامین آب شرب و صنعت زنجان به میزان 50 میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده است. این طرح با رعایت همه موازین و اصول زیست محیطی به جلو می‌رود و این شرکت با دقت مشغول بررسی همه جوانب توسط مشاوران و کارشناسان مجرب است تا در آینده، مشکلی در کیفیت آب آن حادث نشود.
این مقام مسئول به عملیات اجرایی سد مراش نیز اشاره کرد و عنوان داشت: این سد برای تامین آب شرب و صنعت ماهنشان، دندی و روستاهای اطراف با حجم 6.5 میلیون مترمکعب در دست ساخت است.
رضاپور خاطرنشان کرد: آغاز عملیات اجرایی ساختمان سد بلوبین برای تامین آب شرب شهرستان ایجرود و روستاهای تابعه به میزان 3.5 میلیون مترمکعب و آغاز عملیات اجرایی ساختمان بند تنظیمی پاوه‌رود برای تامین آب کشاورزی 12 هزار و 440 هکتار از اراضی حقابه برای شهرستان طارم به میزان 114.9 میلیون مترمکعب، از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای زنجان به‌شمار می‌آید.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان در خصوص مشخصات طرح و سد بلوک اظهار کرد: عملیات اجرایی این سد از سال 1385 آغاز شده و هدف از اجرای آن مهار آبهای سطحی و جلوگیری از طغیان‌های فصلی رودخانه بلوغ، تغذیه مصنوعی و تامين و ذخيره‌سازي آب كشاورزي اراضی روستاهاي كهاب، بلوك و سيف‌آباد به مقدار 196 هکتار است.
وی حجم مخزن سد را 1.51 میلیون متر مکعب بیان کرد و اظهار داشت: تا کنون برای این پروژه 191 هزار و 368 میلیون ریال هزینه شده و میزان اشتغال‌زایی آن 78 نفر به‌طور مستقیم و 42 نفر غیرمستقیم بوده است.
در مراسم افتتاح سد بلوک، نماینده ولی فقیه و امام جمعه، استاندار و نمایندگان زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اداری استان حضور داشتند.
  • خبرنگار: احمدعلی غلام آزاد
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر