بخش برق
1398/02/02 12:08:47
راه‌اندازی سامانه توسعه مولدهای خورشیدی کوچک در استان یزد
مدیر دفتر بازار برق و توسعه مولدهای مقیاس کوچک شرکت توزیع نیروی برق استان یزد از راه‌اندازی سامانه توسعه مولدهای خورشیدی کوچک با نام "مهرسان" در این استان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن نگارش" در این باره گفت: سامانه مهرسان فرآیند ثبت درخواست مشترکان برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی تا سقف ظرفیت انشعاب را تسهیل می‌دهد.
وی اضافه کرد: از این پس فرآیند بازدید و تایید احداث نیروگاه، عقد قرارداد، نظارت در حین احداث و اتصال به شبکه  و در نهایت پرداخت وجه به تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر با بهره‌گیری از سامانه مذکور در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
وی با اشاره به تاثیر منفی افزایش نرخ ارز بر توسعه مولدهای خورشیدی، ‌اظهار امیدواری کرد: حضور بسیج و نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد، رونق مجددی به بازار کسب و کار خورشیدی بدهد.
 نگارش اظهار کرد: با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی غنی در استان یزد، علاوه بر تامین برق پاک در محل مصرف، فرصت مناسبی برای کسب درآمد از محل احداث این نیروگاه‌ها فراهم می‌شود.
مدیر دفتر بازار برق و توسعه مولدهای مقیاس کوچک شرکت توزیع نیروی برق استان یزد یادآور شد: بیش از ۹۰ نیروگاه خورشیدی کوچک دارای قرارداد خریدتضمینی با ظرفیت مجموع ۱.۵ مگاوات در استان یزد به شبکه توزیع برق متصل است.
وی بیشترین تمرکز ظرفیت این نیروگاه‌ها را در شهرستان‌های یزد،‌ نیر، تفت و میبد دانست و خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست خود در سامانه مهرسان می‌توانند از طریق ورود به بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در وب سایت شرکت توزیع برق استان یزد اقدام کنند.
  • خبرنگار: حسن غفوریان
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر