بخش آب
1398/03/04 11:36:55
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد:
با عوامل آلوده کننده قنات در یزد برخورد می‌شود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این که طبق قانون تمام موسسات و شرکت‌هایی که از آب استفاده می‌کنند، موظف هستند با نصب تجهیزات لازم مانع آلودگی محیط زیست شوند، گفت: با عوامل آلوده کننده آب قنات‌های استان برخورد جدی صورت می‌گیرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدمهدی جوادیان‌زاده" در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد که با حضور فرماندار یزد، رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای و دیگر اعضای شورای حفاظت از منابع آب شهرستان برگزار شد، با تاکیدبر اهمیت آب و بهره‌وری بهینه از این منابع، اظهار کرد: حیات استان‌ها وابسته به آب است و اگر این منابع با مشکل مواجه شود، در تامین آب استان مشکل جدی خواهیم داشت.
وی افزود: نصب کنتورهای هوشمند اقدامی مهم در راستای حفظ این منابع با ارزش بود اما افزایش قیمت‌ها این طرح را متوقف کرد که با اتخاذ تدابیر مختلف از جمله نصب تابلوی قطع‌کن و تلاش برای تامین تسهیلات خرید کنتور، سعی کرده‌ایم تا این مشکل را حل کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به آمار 50 درصدی نصب کنتورهای کشاورزی در استان خاطرنشان کرد: در راستای توجه بیش از پیش به بحث حفاظت از منابع آب، در سال جاری 10 دشت استان به‌طور کامل به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.
جوادیان‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از آلودگی قنات‌ها از طریق شبکه فاضلاب، تصریح کرد: برخی از قنات‌های استان به‌دلیل قرارگیری در نزدیکی مناطق مسکونی یا تجاری آلوده شده‌اند که در این مورد برخورد لازم با عوامل آن صورت خواهد گرفت، زیرا طبق قانون تمام موسسات و شرکت هایی که از آب استفاده می کنند، موظف هستند با نصب تجهیزات لازم مانع آلودگی محیط زیست شوند.
جوادیان‌زاده تصریح کرد: در صورت آلوده شدن منابع آب قابلیت برگشت آن وجود ندارد، بنابراین ضروری است همه دستگاه‌ها و مردم حمایت لازم را در این خصوص داشته باشند.
این مقام مسئول با بیان این که جنبه روانی بارندگی‌ها منجر به افزایش میزان مصرف خانوارها شده است، اظهار کرد: با تاکیدهایی که در سال گذشته صورت گرفت، شهرداری‌ها در مصارف آب فضای سبز 28 درصد کاهش داشتند، این نگرانی وجود دارد بارندگی‌های امسال این تصور را به‌وجود آورند که مشکل بی‌آبی استان به‌طور کلی رفع شده و شهرداری‌ها روند افزایشی در مصرف آب فضای سبز را داشته باشند.
  • خبرنگار: لیلا احمدی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر