بخش آب و فاضلاب
1398/04/03 07:33:44
لزوم بازچرخش و استفاده از تکنیک‌های کاهش مصرف آب در صنایع مازندران
مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفای شهری مازندران با بیان اینکه استفاده از آب در تمام صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی، انجام فعالیت‌های صنعتی غیرممکن خواهد بود گفت: در صنایع به‌منظور کاهش مصرف آب، بازچرخانی و استفاده از تکنیک‌های اصلی کاهش مصرف، الزامی است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سعید قلی‌زاده" ضمن اشاره به اینکه مقدار مصرف آب با توجه به فرآیند تولید و سطح فن‌آوری‌های مورد استفاده در هر واحد صنعتی متفاوت است، افزود: کاهش مصرف آب در صنایع از هر طریقی که امکان پذیر باشد منافع فراوانی را برای صنعت، جامعه و اقتصاد کشور در بر خواهد داشت.
وی ادامه داد: با کاهش مصرف آب در صنعت، آب بیشتری برای استفاده شرب و کشاورزی در دسترس خواهد بود و هزینه‌های برق مصرفی برای پمپاژ آب، تصفیه‌خانه و میزان مواد شیمیایی مصرف شده برای تصفیه آب کاهش خواهد یافت.
قلی‌زاده، با بیان اینکه با کاهش مصرف آب، از حجم فاضلاب تولید شده نیز کاسته شده و در نتیجه هزینه تصفیه فاضلاب کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: با کاهش تخلیه فاضلاب صنایع، منابع آبی در برابر ورود انواع آلودگی محافظت شده و در نتیجه کیفیت خود را برای بهترین مصرف حفظ خواهد کرد.
مدیر دفتر مدیریت مصرف آبفای شهری مازندران در ادامه، یکی از موثرترین روش‌های کاهش مصرف آب شرب را استفاده از تجهیزات و ادواتی که به این منظور ساخته شده‌اند، عنوان و تصریح کرد: این وسایل منجر به صرفه‌جویی 40 تا50 درصدی در مصرف آب می‌شود.
وی، مزایای استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب را علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، صرفه‌جویی در هزینه‌ها دانست و گفت: در مجموع كاهش مصرف سرانه آب علاوه بر تعديل در سرمايه‌گذاري‌هاي عظيم در توسعه زيرساخت‌هاي این بخش، به حفظ منابع آب و كارآيي تاسيسات موجود كمك کرده و موجب اختصاص عادلانه و بهينه آب بين تمامي شهروندان مي‌شود.
  • خبرنگار: بهمن آذرمنش
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر