بخش آب و فاضلاب
1398/05/23 14:36:40
مدیرعامل شرکت آبفار سیستان و بلوچستان خبر داد:
اجرای خط اضطراری آبرسانی روستایی زهک به هیرمند/ بهره‌برداری از پروژه تا دو ماه آینده
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت: برای حل اساسی مشکل آب شرب روستاهای شهرستان هیرمند، اجرای خط انتقال اضطراری زهک به هیرمند در دستور کار شرکت قرار گرفته و این پروژه تا دو ماه دیگر به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید.
 
"عبدالاحد ریکی" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون) افزود: درحال‌حاضر در میان تمامی روستاهای شهرستان هیرمند ۱۹۷ روستا به‌صورت ۲۴ ساعته از آب شبکه بهره‌مند بوده و حدود ۷۵روستا در شبانه‌روز به‌طور متوسط ۶ تا ۱۲ساعت آب شبکه دارند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این میان حدود ۳۸ روستا با قطع کامل آب شبکه مواجه هستند که آب مورد نیاز این مناطق از طریق هفت تانکر آبرسانی سیار تامین آب می‌شود.
وی با بیان اینکه شهر دوست‌محمد و روستاهای شهرستان هیرمند از طریق مجتمع بزرگ آبرسانی روستاهای سیستان تامین آب می‌شوند، گفت: در حال‌حاضر ظرفیت تصفیه‌خانه آب روستایی حدود ۷۶۰ لیتر در ثانیه است که با اعمال تغییراتی ظرفیت این تصفیه‌خانه به حدود ۹۰۰ لیتر در ثانیه افزایش یافته است. علاوه بر آن حدود ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب در ۶ نقطه از شبکه شهری اخذ و به شبکه روستایی تزریق می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان افزود: همه روستاهای این شهرستان از آب شرب تصفیه شده برخوردار بوده و فقط در فصل گرم سال که در منطقه سیستان حدود پنج ماه طول می‌کشد تعدادی از روستاها دچار افت فشار و تنش آبی می‌شوند.
ریکی، علت بروز تنش آبی در فصل گرم سال را مصرف بسیار بالای کولرهای آبی در منطقه سیستان دانست و گفت: ‌میزان مصرف آب هر کولر آبی در این منطقه به‌طور متوسط حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر در شبانه‌روز است.‌ همچنین یکی دیگر از علل کمبود آب در فصل تابستان، نبود آب در انهار و تحمیل مصارف دام و فضای سبز بر شبکه آب شرب روستایی است.
وی اظهار کرد: میزان آب تحویلی به شهر دوست‌محمد بیش از ۱۷ لیتر در ثانیه و میزان آب تحویلی به شهر زرنج افغانستان نیز حدود پنج لیتر در ثانیه است که از خط انتقال آب شهرستان هیرمند تامین می‌شود.
ریکی اضافه کرد: شبکه لوله‌کشی مجتمع آبرسانی روستاهای سیستان به‌صورت لوپ بوده و مقدار تقریبی آب ورودی به حوزه شهرستان هیرمند حدود ۲۷۰ لیتر در ثانیه است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش تنش آبی در روستاهای شهرستان هیرمند افزود: اجرای حدود پنج هزار و 600 متر خط انتقال و تعویض اقطار لوله‌ها برای رفع مشکلات آبی برخی از روستاها، نصب کلکتور برای تقویت فشار در تعدادی از روستاهای دچار تنش آبی، کشف و جمع‌آوری انشعاب‌های غیرمجاز به تعداد ۵۰ مورد در روستاها، نصب و راه‌اندازی الکتروپمپ شناور ۱۳۰ کیلووات در تصفیه‌خانه زهک و استفاده از خط لوله ۷۰۰ میلی‌متر آب خام شهری جهت افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه زهک به میزان ۱۲۰ لیتر در ثانیه از جمله اقدامات برای کاهش تنش آبی در روستاهای این شهرستان بوده است.
شهرستان هیرمند با ۷۲ هزار نفر جمعیت در شمال‌شرقی منطقه سیستان واقع شده و یکی از شهرستان‌های شمال استان سیستان و بلوچستان است. جمعیت شهر دوست محمد نیز حدود هفت هزار و 500 نفر و جمعیت روستایی این شهرستان ۶۵ هزار نفر است.

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: رسول صادقی/ دبیر خبر