بخش آب و فاضلاب
1398/06/30 16:11:00
طرح ملی "بانوی آب" در یزد رونمایی شد/ مشاور وزیر نیرو: از ظرفیت‌ سمن‌ها در جهت اصلاح الگوی مصرف در کشور استفاده می‌شود
هفتمین همایش رد پای آب و رونمایی از طرح ملی آموزشی بانوی آب با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده و جمعی از مسئولان استانی به میزبانی شرکت آبفا در یزد برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "مولود شیوا" مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده با اشاره به نقش بانوان در اصلاح الگوی مصرف گفت: در راستای مدیریت مصرف در جامعه از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد به صورت جدی استفاده می‌شود.
وی اظهار داشت: امور زنان و خانواده وزارت نیرو پنج ماموریت را در دستور کار خود قرار داده که بند اول آن مربوط به شناسایی زنان توانمند فعال در شرکت‌های استانی این وزارتخانه است.
شیوا با بیان اینکه شناسایی با این هدف صورت می‌گیرد که در ظرفیت‌های استانی و مدیریت مورد استفاده قرار گیرند، گفت: توان افزایی کارکنان وزارت نیرو یکی دیگر از اقداماتی است که در دست اقدام قرار گرفته و طرح‌های متعددی برای آن در نظر داریم.
مشاور وزیر نیرو در امور بانوان و خانواده افزود: چیزی که در این جمع ما را به اهداف وزارت نیرو نزدیک کرده بر اساس اهداف مورد تاکید وزیر نیرو با عنوان افزایش توسعه گفت و گوی اجتماعی با زنان در حوزه مدیریت آب، غذا و انرژی است.
وی تصریح کرد: این بحث در راستای تامین پایدار آب، برق و غذای مردم پیش روی مردم قرار گرفته و اگر ما بخواهیم به هر یک از این حوزه‌ها توجه کنیم، باید همه ضلع‌های این مثلث را مورد توجه قرار دهیم.
شیوا با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم به آب توجه داشته باشیم ولی به تامین غذا و یا انرژی بی‌تفاوت باشیم تصریح کرد: این حوزه‌ها، به صورت مستقیم با تاثیرگذاری زنان مواجه است.
مشاور وزیر نیرو در امور بانوان و خانواده خاطرنشان کرد: علت این موضوع این است که برنامه‌های تعریف شده در حوزه‌های آب و انرژی هم بر روی زنان اثرگذاری زیادی دارند و هم زنان می‌توانند بر این برنامه‌ها تاثیر گسترده‌ای بگذارند.
وی گفت: طرح بانوی آب با هدایت و تجربه یک سمن در تبریز آغاز شد و پس از موفقیت استانی این طرح، تبدیل به یک کار ملی شد که به دنبال اجرای آن با قوت در کل کشور هستیم.
شیوا با بیان اینکه این طرح در استان‌ها با استفاده از ظرفیت سمن‌ها اجرا می‌شود، گفت: سال گذشته هم طرحی با عنوان روشنا در استان‌های مختلف کشور اجرایی شد و اقدامات بسیار خوبی هم در این حوزه به مرحله اجرا رسید.
مشاور وزیر نیرو در امور بانوان و خانواده، تحکیم بنیان خانواده را بند آخری دانست که وزیر نیرو در ابلاغ خود به دفتر امور بانوان و خانواده این وزارتخانه ابلاغ کرده و با توجه به اهمیتی که اجرای این بند در جامعه دارد، به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است.
ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و استفاده از روش‌های مناسب، کاهش مصرف سرانه آب و جلب مشارکت همگانی مردم استان یزد از جمله اهداف کیفی است که برای این طرح در نظر گرفته شده و در مجموع به آموزش 150 هزار زن خانه‌د‌‌ار کشور در سال می‌پردازد.
  • خبرنگار: الهام‌السادات گلزاری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر