بخش آب
1398/08/27 15:52:07
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان:
سدهای گیلان آماده مهار سیلاب‌های احتمالی هستند/ آبگیری 80 درصد مخزن سد آیت الله بهجت شهر بیجار
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: سدهای گیلان آماده مهار سیلاب‌های احتمالی هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "وحید خرّمی" اظهار داشت: در حال حاضر حجم مخزن سد سفیدرود 479 میلیون متر مکعب است که نسبت به عدد 270 میلیون متر مکعبی ذخیره سد در سال گذشته در این بازه زمانی افزایش 77 درصدی حجم آب ذخیره شده را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در حال‌حاضر ورودی سد سفیدرود 41 متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن نیز 6 متر مکعب بر ثانیه است، گفت: در حال‌حاضر به‌منظور پیشگیری از سیلاب احتمالی 54 درصد ظرفیت سد سفیدرود خالی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در خصوص سد آیت الله بهجت شهر بیجار نیز افزود: حجم آب ذخیره شده پشت مخزن این سد امروز 82 میلیون متر مکعب است که دبی ورودی 18 متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن 6.6 متر مکعب بر ثانیه است. پیش از سیلاب‌های اخیر خروجی آب 4.6 متر مکعب بر ثانیه بوده که به جهت کنترل سیلاب 2 متر مکعب بر ثانیه به عدد خروجی افزوده شده است.
خرّمی افزود: گنجایش سد آیت الله بهجت شهر بیجار 105 میلیون متر مکعب است که اکنون 80 درصد ظرفیت سد پر شده و 20 درصد ظرفیت آن نیز برای کنترل سیلاب‌های احتمالی خالی است.
وی با اشاره به اینکه از شروع بارش‌ها در 23 آبان‌ماه تاکنون شاهد بارش متوسط 81.6 میلی‌متری در سطح گیلان بوده‌ایم، گفت: بیشترین میزان بارش‌ها به ترتیب در قلعه رودخان، رضوانشهر و ماسال با میزان 194، 176 و 160 میلی‌متر گزارش شده و در ارتفاعات اسپیلی دیلمان در منطقه شرق گیلان نیز 50 سانتی‌متر برف باریده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: به برکت بارش‌های اخیر در حال حاضر 80 درصد ظرفیت مخزن سد پر آب شده است و بر اساس الگوهای بارش پیش‌بینی می‌شود برای اولین بار از زمان احداث سد آیت الله بهجت تاکنون، در ماه‌های آتی شاهد سرریز این سد باشیم.
  • خبرنگار: مسعود اولیایی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر