بخش آب
1398/08/27 15:23:03
مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر خبر داد:
آمادگی مهار سیلاب در سدهای بوشهر/ رصد شبانه‌روزی سطح آب رودخانه‌های استان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با تاکید بر آمادگی سدهای استان برای مهار سیلاب احتمالی گفت: حدود ۴۰ متصدی و تکنسین به‌صورت شبانه‌روزی در حال اندازه‌گیری میزان بارش و تغییرات سطح آب رودخانه‌های استان هستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی محمدی" در کمیته مدیریت سیلاب با تشریح اقدامات آب منطقه‌ای در زمینه مدیریت سیلاب، افزود: پایش و کنترل خطوط انتقال آب آشامیدنی و تامین آب پایدار در زمان‌های اضطراری در دستور کار است و شرکت‌های آب و فاضلاب و آبرسانی خلیج فارس پایش و کنترل خطوط انتقال آب آشامیدنی و تامین آب پایدار در زمان‌های اضطراری را مورد توجه قرار می‌دهند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر اضافه کرد: مانور دریچه سدها به‌ویژه سد رئیسعلی دلواری و تامین برق اضطراری این سازه‌ها توسط دفتر تاسیسات آبی این شرکت به منظور مدیریت در آبگیری و کنترل سیلاب در دستور کار است.
وی پروژه‌های در حال ساخت این شرکت را نیز در آمادگی کامل خواند و گفت: با توجه به در خطر سیلاب بودن پروژه‌های سدسازی، هشدارهای لازم در راستای نظام‌نامه مدیریت سیلاب به منظور آمادگی لازم به پیمانکاران این پروژه‌ها داده شده و در این زمینه آمادگی کامل وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر خاطرنشان کرد: بر اساس اخطاریه شماره ۵۳ سازمان هواشناسی و تحلیل بارش-رواناب موسسه تحقیقات آب کشور، سامانه بارشی به مدت حدود چهار روز در استان تداوم خواهد داشت که پیش‌بینی می‌شود با مجموع بارش 40 تا 60 میلی‌متر در سراسر پهنه استان با تمرکز بر مناطق شمالی و حوضه‌های بالادست استان بر رودخانه‌های اصلی صورت پذیرد.
وی افزود: در رودخانه‌های دره گپ، چهارروستایی، شاپور، دالکی، مند و باهوش احتمال سیلابی شدن و آب‌گرفتگی بیشتر است.
محمدی با تشریح وظایف دستگاه‌های اجرایی مرتبط، بر اساس نظام‌نامه مدیریت سیلاب گفت: به تمامی متصدیان و تکنسین‌های اندازه‌گیری جهت ثبت رخداد بارش و اندازه‌گیری سیلاب رودخانه‌ها هشدارهای لازم ابلاغ شده است.
وی افزود: در حوزه ستادی نیز در دفتر مطالعات پایه منابع آب، تمامی رصدها و تحلیل‌های لازم انجام و در بازه‌های زمانی تعیین شده اطلاع‌رسانی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر، از ساکنان حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خواست از اسکان در بستر و حریم رودخانه و فعالیت در مناطق مستعد سیل خودداری کنند.
  • خبرنگار: محمدرضا جهانشاهی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر