بخش آب
1398/05/23 11:57:00
مدیر دفتر لایروبی سازمان آب و برق خوزستان:
آغاز لایروبی برای حذف جزیره رسوبی کارون/ 710 هزار مترمکعب رسوب در حال جمع‌آوری است
مدیر دفتر لایروبی و ماشین آلات سازمان آب و برق خوزستان گفت: در پی وقوع سیلاب‌های بهار امسال در استان خوزستان جزیره‌ای با حجم 710 هزار مترمکعب رسوب در میان رودخانه کارون ایجاد شده که عملیات لایروبی برای حذف این جزیره در حال انجام است.
"سیامک عباسپور" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، با اشاره به آغاز عملیات لایروبی و جمع‌آوری رسوب ایجاد شده در این مقطع از رودخانه کارون به‌منظور توزیع مناسب جریان آب و حفظ منظر مناسب شهری، گفت: این جزیره رسوبی حدفاصل مقطع پارک جزیره تا پل سیاه اهواز شکل گرفته است و تلاش برای کوچک کردن آن همچنان ادامه دارد.
وی هزینه اجرای این طرح را حدود 180 میلیارد ریال و مجموع اعتبار در نظر گرفته شده از سوی سازمان آب و برق خوزستان را 40 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: در جلسات هماهنگی با استاندار مقرر شده بود تا سایر دستگاه‌ها از جمله استانداری تجهیزات خود را برای تسریع در اجرای این پروژه وارد عمل کنند ولی تاکنون به جز شهرداری اهواز هیچ یک از دستگاه‌های مربوطه مشارکتی در پیشبرد اجرای این طرح نداشته‌اند.
مدیر دفتر لایروبی و ماشین آلات سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر اینکه این جزیره رسوبی مانع توزیع مناسب آب در جریان رودخانه کارون شده است، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این طرح بایستی با مشارکت سایر دستگاه‌ها تا انتهای مهرماه امسال به پایان می‌رسید اما عدم همکاری سایر بخش‌ها موجب شده است تا این پروژه از برنامه زمان‌بندی خود عقب بیفتد.
عباسپور با اشاره به اتمام این پروژه تا نیمه اول آبا‌ن امسال، تصریح کرد: رسوب‌ جمع‌آوری شده قابل استفاده در فضای سبز شهری و کوره‌های آجرپزی است و دستگاه‌های متقاضی می‌توانند نسبت به برداشت رسوب برای استفاده در مقاصد یاد شده اقدام کنند.
 
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر