بخش مناسبت ها
1393/07/03 11:30:00
قائم‌مقام وزیر نیرو در بزرگداشت یادواره 500 شهید صنعت آب و برق:
شهیدان صنعت آب و برق نقش حساسی در دفاع مقدس ایفا کردند
همکاران ما در صنعت آب و برق در احداث خاکریزها، سدهای آبی، حفر چاه‌ها و شبکه‌های انتقال آب و برق با تلاش شبانه‌روزی کوشیدند تا این تاسیسات در سریع‌ترین زمان ممکن ترمیم شود و تا پس از زمان جنگ نیز در دست بهره‌برداری باشد.
قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: این وزارت‌خانه‌ و به‌ویژه شهیدان صنعت آب و برق نقش موثری در هشت سال دفاع مقدس و پیروزی ایران در جنگ تحمیلی ایفا کردند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "ستار محمودی" روز پنج‌شنبه (امروز) در آیین بزرگ‌داشت شهید دکتر "حسن عباسپور" و 500 شهید صنعت آب و برق کشور در محل پژوهشگاه نیرو، اظهار داشت: با آغاز جنگ تحمیلی، نیروهای صنعت آب و برق از سراسر کشور برای بازسازی شبکه‌های آب و برق به سوی شهرهای جنگ‌زده و جبهه‌ها سرازیر شدند.
وی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی در جنگ تحمیلی تمامی معادله‌های شرق و غرب را بهم ریخت و تمامی ساختارهای آنها را تغییر داد، گفت: در ایران دگرگونی ساختارها و معیارها به‌نحوی شد که این قدرت‌ها منافع خود را در خطر دیدند زیرا جمهوری اسلامی با رهبری امام راحل (ره)، خواهان فضای برابر در معادله‌های جهانی بود و این قدرت‌ها این موضوع را برنمی‌تافتند.
وی ادامه داد: جنگ در شرایط نابرابر بر ما تحمیل شد و در یک سو کشور انقلابی جمهوری اسلامی ایران در حال تشکیل یک ساختار جدید با ارزش‌ها و معیارهای نو بود و در سوی دیگر، دشمنی قرار داشت که از نظر تجهیزات و تسلیحات نظامی و مالی از سوی ابرقدرت‎ها حمایت می‌شد.
قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه جنگ خرابی‌های گسترده‌ای را به تمامی تاسیسات زیربنایی ما همچون پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و سدها وارد کرد که حیات کشور بستگی به آنها داشت، اظهار داشت: این امر نشانگر نقش حساس وزارت نیرو در دوران دفاع مقدس بود زیرا مسئولیت سنگین تهیه و تامین دو عنصر حیاتی برای زندگی یعنی آب و برق برعهده این وزارت‌خانه است.
محمودی با بیان اینکه راهبرد کشور در دوران دفاع مقدس بر طولانی شدن جنگ استوار شده بود، افزود: برهمین اساس، تلاش شد به‌صورتی برنامه‌ریزی شود که تخریب‌ها در اسرع وقت برطرف شود و در عین حال، طرح‌های توسعه نیز برای تامین نیاز کشور در دستورکار قرار گیرد.
وی ادامه داد: به همین منظور، ستاد پشتیبانی جنگ در وزارت نیرو تشکیل شد و یک فرماندهی غیرنظامی به‌ویژه در استان‌های درگیر جنگ در این وزارت‌خانه شکل گرفت.
وی با بیان اینکه با آغاز جنگ تحمیلی نیروهای صنعت آب و برق از سراسر کشور برای بازسازی شبکه‌های آب و برق به سوی شهرهای جنگ‌زده و جبهه‌ها سرازیر شدند، گفت: همکاران ما در صنعت آب و برق در احداث خاکریزها، سدهای آبی، حفر چاه‌ها و شبکه‌های انتقال آب و برق با تلاش شبانه‌روزی کوشیدند تا این تاسیسات در سریع‌ترین زمان ممکن ترمیم شود و تا پس از زمان جنگ نیز در دست بهره‌برداری باشد.
وی افزود: در عرصه آب، بازسازی مکرر تاسیسات، تامین آب شهرها و اردوگاه‌ها، تامین آب پایگاه‌های نظامی، بازسازی سدها و کانال‌ها، حفظ معیارهای بهداشتی در آب شرب، همکاری در آب‌رسانی به ایستگاه‌های موقت و اعزام کارشناسان با جدیت و به‌صورت مستمر به مناطق جنگی ادامه یافت.
به‌گفته محمودی، در بخش برق نیز برق‌رسانی مستمر به شهرهای مرزی و برق‌رسانی به شهرهای آزادشده، بازسازی خطوط و نیروگاه‌ها و برطرف کردن تخریب تاسیسات برق شهری از عملکردهای مهم این صنعت بود که در همین راستا بسیاری از همکاران ما در حین انجام وظیفه به خیل شهدا پیوستند.
قائم‌مقام وزیر نیرو سپس با بیان خاطره‌هایی از دوران دفاع مقدس، به انهدام سد مهران در استان ایلام توسط دشمن اشاره کرد و گفت: دشمن در روزهای ابتدای جنگ، این سد را منهدم کرد و همکاران صنعت با یکدیگر متحد و هم‌قسم شدند تا این سد را دوباره احیا کنند که پس از بازپس‌گیری مهران، این سد به همت همکاران صنعت و با پشتیبانی ارتش، در زیر بمباران شدید دشمن دوباره بازسازی شد و در چرخه بهره‌برداری قرار گرفت.
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: fallah