بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/10/19 00:41:00
قائم‌مقام بین‌الملل وزیر نیرو در نشست با فعالان بخش خصوصی:
حداقل 5 میلیارد دلار ظرفیت سرمایه‌گذاری جدید در صنایع آب و برق عراق وجود دارد
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت: هم اکنون حجم مالی پروژه‌های آب و برق که در عراق توسط شرکت‌های ایرانی در حال انجام است حدود سه میلیارد دلار است که براساس بررسی‌های انجام شده پتانسیل حداقل پنج میلیارد دلار دیگر برای سرمایه گذاری در این صنعت در عراق برای شرکت‌های ایرانی وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علیرضا دائمی» قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل در نشست مشترک با فعالان اقتصادی و شرکت‌های خصوصی صنعت آب و برق که در بازار عراق فعال هستند، اظهار داشت: عراق پس از داعش فرصت بسیار مغتنمی برای شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت آب و برق است که بتوانند از آن استفاده کرده و در این کشور همسایه بازار خوبی برای خود دست و پا کنند.
وی افزود: ما بر این امر واقفیم که برخی از مشکلاتی فرا روی شرکت‌های ایرانی در بازار عراق وجود دارد، اما نباید شرکت‌های ایرانی از این وضعیت ناامید شده و این بازار بسیار بزرگ را به راحتی به رقبای خارجی واگذار کنند.

دائمی تصریح کرد: وزارت نیرو و مجموعه دولت نیز بالطبع در این امر یاریگر شرکت‌های ایرانی فعال در این بازار خواهد بود و سعی خواهد کرد از طریق رایزنی‌های متعدد با طرف‌های عراقی از طرف سفارت ایران در عراق مشکلات پیش رو را حداقل زمان مرتفع کند.
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل تاکید کرد: هم اکنون حجم مالی پروژه‌های آب و برق که در عراق توسط شرکت‌های ایرانی در حال انجام است حدود سه میلیارد دلار است که براساس بررسی‌های انجام شده پتانسیل حداقل پنج میلیارد دلار دیگر برای سرمایه‌گذاری در این صنعت در عراق برای شرکت‌های ایرانی وجود دارد.
وی ادامه داد: امروز با احتساب مجموع مراودات در کلیه بخش‌ها با عراق، ایران در رتبه دوم مبادلات تجاری و بازرگانی با عراق قرار دارد که ما باید با توجه به زمینه‌های مشترک فرهنگی، مذهبی و جغرافیایی جایگاه خود را به رتبه اول برسانیم.
دائمی خاطرنشان کرد: تشکیل یک ساختار حمایت کننده در کشور عراق برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور و پایین آوردن قیمت مواد اولیه کالاهای صادراتی می‌تواند در توسعه صادرات به این کشور همسایه بسیار راهگشا باشد.
وی در پایان گفت: امیدوارم این جلسات تداوم داشته باشد چرا که حداقل نتیجه‌ای که این جلسات می‌تواند با خود به همراه آورد مسأل انتقال تجربیات و هم‌رسانی آن با شرکت‌های دیگر جهت کاهش ضریب اشتباهات در بازارهای خارجی و نحوه انعقاد قراردادهاست.

  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر