بخش عمومي
1396/12/05 18:36:00
پيام وزير نيرو به مناسب روز مهندس؛
دستاوردهای صنعت آب و برق مرهون نبوغ، دانش، پشتکار و ایثار مهندسان کشور/ پاسداشت یاد و نام مهندسان درگذشته در سانحه هواپیمایی اخیر
وزیر نیرو در پیامی به مناسبت "روز مهندس" دستاوردهای صنعت آب و برق را مرهون نبوغ، دانش، پشتکار و ایثار مهندسان کشور دانست.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، متن پیام "رضا اردکانیان" وزیر نیرو به این شرح است:
«پنجم اسفندماه روز مهندس، بهانه‌ای برای پاسداشت مهندسان بی‌ادعایی است که سهم و نقش آنان در آبادانی و پیشرفت کشور عزیزمان انکارنشدنی است.
ایران از سال‌های دور، سرآمد علوم مختلف بوده ‌است و ریشه بسیاری از فناوری‌ها و پیشرفت‌های شگرف در علوم و صنایع مختلف جهان را می‌توان در نبوغ و خلاقیت ایرانیان از هزاران سال پیش تاکنون جستجو کرد.
قنات یکی از مظاهر فنی و مهندسی بی‌بديل تامين آب، سازه‌های آبی شوشتر، سدهای ایزدخواست فارس، کبار قم و کریت طبس به عنوان نخستین سدهای بلند قوسی جهان با صدها و بعضا هزاران سال قدمت، آب انبار چغازنبیل مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد و بادگیرها نمونه‌هایی از ده‌ها سمبل معماری و مهندسی مبتکران ایرانی است که بسیاری از آنها اهمیت جهانی دارند و به عنوان سرفصل بسیاری از علوم و دروس پیشرفته در دانشگاه‌های معتبر جهان تدریس می‌شوند.
امروزه مهندسان جوان و خلاق ایرانی با الهام از نبوغ پیشینیان خود به موفقیت‌های بزرگی در فناوری‌های مرتبط با علوم و صنایع پیشرفته دست یافته‌اند که نمونه بارز آن را می‌توان در دستاوردهای عظیم صنعت مهم و زیربنایی آب و برق مشاهده کرد.
صنعت برق ایران اکنون خود را به جایگاه چهاردهمین کشور تولیدکننده برق رسانده است و صنعت‌آب ایران نیز در بسیاری از حوزه‌ها ازجمله صنعت سدسازی در زمره کشورهای برتر قرار دارد.
بی‌گمان، سهم بزرگی از این دستاوردها مرهون نبوغ، دانش، پشتکار و ایثار مهندسانی است که دل در گروی سربلندی و پیشرفت روزافزون کشور عزیزمان دارند.
اینجانب به عنوان عضوی از خانواده بزرگ صنعت آب و برق، با پاسداشت یاد و نام مهندسان شهید و گرانقدر این صنعت به‌ویژه عزیزان سفر کرده سانحه اخیر هوایی، روز مهندس را به تمامی مهندسان همکار و خانواده آنان تبریک عرض نموده و توفیق روزافزون آنان را در ادامه این خدمت پرافتخار آرزو دارم.»         
رضا اردكانيان
 
 
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر