بخش آب و فاضلاب
1396/12/06 11:54:00
مدیرعامل آبفای استان اصفهان اعلام کرد:
کاهش تخصیص یک‌هزار لیتر در ثانیه از آب شرب اصفهان
مدیرعامل آبفای استان اصفهان اعلام کرد: با توجه به کاهش بی‌سابقه حجم ذخیره سدزاینده رود تخصیص آب شرب اصفهان یک‌هزار لیتر در ثانیه کاهش می‌یابد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هاشم امینی در سومین جلسه کمیته بحران که با حضور مشاور پدافند غیرعامل صنعت آب وفاضلاب و مدیران طرح آبرسانی اصفهان بزرگ تشکیل شد، بر تأمین پایدارآب شرب مردم با توجه به منابع موجود تاکید کرد واعلام نمود: در سال آبی جاری میزان بارندگی در سرشاخه‌های زاینده‌رود تاکنون 270 میلی متر است؛ در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل 828 میلیمتر بوده است که کاهش 69 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد، به‌طوریکه هم اکنون حجم ذخیره سد زاینده رود به 129 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
وی ادامه داد: این کاهش بی سابقه حجم ذخیره سد زاینده رود منجر شد که تخصیص آب شرب حدود 10 درصد کمتر شود، بنابراین با حجم ذخیره بسیار محدود سد زاینده رود تأمین پایدار آب شرب مردم ضروری است.
امینی با اشاره به میزان بارندگی در شهر اصفهان گفت: در سال آبی جاری میزان بارندگی در شهر اصفهان حدود 29.8 میلی‌متر بوده است، در حالی‌که این رقم در مدت مشابه سال قبل 65.2 بوده که بیانگر کاهش 54 درصدی کاهش بارندگی‌ها در شهر اصفهان است؛ اما با این وجود باید با بهره‌گیری از هنر مدیریتی تعادلی میان عرضه و تقاضا آب برقرار کرد.
وی با بیان اینکه بررسی‌ها حاکی ازآن است در سال آبی جاری اگر حجم ذخیره سد زاینده رود به 700 میلیون متر مکعب برسد تخصیص آب شرب هزار لیتر در ثانیه کاهش می‌یابد اعلام کرد: بررسی‌ها بیانگر آن است اگر میزان بارندگی در سرشاخه‌های زاینده رود حداقل حدود 850 میلمتر باشد می‌توان امیداور بود که حجم ذخیره سد زاینده رود به حدود 700 میلیون متر مکعب برسد در غیر این صورت حجم ذخیره زاینده رود بسیار کم می‌شود، بر این اساس تخصیص آب شرب هم بیش از 10 درصد کاهش می‌یابد پس می‌طلبد با مدیریت کارآمد، آب شرب مردم را در فصل گرم سال تأمین نمود.
وی کیفیت آب شرب را خط قرمز صنعت آبفای کشور برشمرد و گفت: شرکت آبفای استان اصفهان همچنان آب شرب مطابق با استاندادهای تعریف شده در اختیار مردم قرار می‌دهد، این درحالیست که راه اندازی آزمایشگاه سیار در اصفهان در دستور کار قرار گرفت. این امر به جهت اطمینان مردم از سلامت و کیفیت آب شرب مطابق با استانداردهای تعریف شده است.
امینی تدوین برنامه جامع با زمان بندی مشخص را یکی از راههای برون رفت بر چالش بی آبی در فصل گرم سال دانست و تصریح کرد: همه فعالان در صنعت آبفای استان اصفهان به ویژه مدیران باید تمام تلاش خود را معطوف به مدیریت صحیح منابع آبی نمایند، هر مدیری باید با توجه به منابع آب موجود در شهرها ومناطق تحت مدیریت خود، برنامه ای برای تعادل میان عرضه و تقاضا آب با زمان‌بندی مشخص تدوین نمایند.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان به برخی از عواملی که نقش بسزایی در مدیرت تقاضا دارند پرداخت و بیان داشت: می‌توان با درنظر گرفتن عوامل همانند شناسایی مشترکین پر مصرف، کاهش هدر آب، مدیریت فشار آب با زون بندی شبکه توزیع، حفرچاه جدید و تجهیز چاه‌های قدیمی، شناسایی چاه‌های متفرقه و شناسنامه دار کردن چاه‌های موجود، اعمال برنامه ای جهت کاهش سرانه مصرف آب با توجه به منابع آبی موجود در منطقه تحت مدیریت، تفکیک انشعابات آب شرب و فضای سبزاز طریق تعامل با شهرداری، ایجاد مخازن استراتژیک به ویژه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، ادارات و سازمان‌ها و مرکز عمومی پر رفت وآمد ودر نهایت تدوین سند چشم انداز تأمین آب شرب سال 97 از جمله راهکارهای تأمین پایدار آب شرب مردم در تمام روزهای سال است.
وی با تاکید بر کاهش سرانه مصرف آب شرب در اصفهان گفت: هم اکنون سرانه مصرف آب شرب خانگی در استان اصفهان 150 لیتر در شبانه روز می‌باشد اما با توجه به منابع آبی بسیارمحدود در اصفهان این رقم باید متناسب با منابع آبی کاهش یابد چرا که با برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا آب می‌توان امیدوار به تأمین آب شرب مردم در تمام ساعات شبانه روز در همه فصول بود.
مدیر عامل شرکت آبفای استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر حدود 85.7 درصد اصفهانی‌ها الگوی مصرف آب شرب را را رعایت می‌کنند افزود: درست است هم اکنون بیش از 85 درصد مردم بین صفر تا 20 متر مکعب آب در ماه استفاده می‌کنند که مطابق با الگوی مصرف است؛ اما وضعیت منابع آبی موجود در اصفهان ما را مجبور به کاهش مصرف سرانه آب در این استان می‌نماید.
در ادامه این جلسه ابراهیمی مشاور پدافند غیرعامل صنعت آب و فاضلاب گفت: در چند سال اخیر ذخیره ورود و آورد آب به سد زاینده رود سیر نزولی داشته است بطوریکه هم اکنون دبی ورودی 8.5 مترمکعب بوده در حالی که دبی خروجی 10.5 مترمکعب می‌باشد پس بایستی برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای تأمین آب شرب مردم داشته باشید.
وی تدوین برنامه بلندمدت به منظور تأمین آب شرب مردم را بسیار حائز اهمیت دانست و خاطر نشان ساخت: تدوین برنامه بلندمدت برای تأمین آب شرب مشترکین بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که شواهد حاکی از کاهش همه ساله منابع آبی در استان اصفهان است، بنابراین اگر روند نزولی منابع آبی در این استان همچنان ادامه داشته باشد باید برنامه‌ای متناسب با اقلیم آب و هوایی استان برای تأمین آب شرب ساکنان فلات مرکزی در نظر گرفت.
 
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر