بخش آب
1396/12/07 09:58:00
در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته؛
کاهش 10 سانتیمتری تراز سطح آب دریاچه ارومیه/ حجم آب موجود در دریاچه به 1.47 میلیارد مترمکعب رسید
مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه گفت: تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تا ششم اسفند ماه به 1270.52 متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10سانتیمتر و در مقایسه با تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه (1274.1 متر) سه متر و 58 سانتیمتر کاهش پیدا کرده است.
سیدمرتضی موسوی، مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با بیان این مطلب افزود: کاهش بی‌سابقه بارش‌های کشور همراه با افزایش مصارف به ویژه در بخش کشاورزی سبب شده است تا دریاچه ارومیه نیز متاثر از این وضعیت روند نزولی را در کاهش تراز سطح آب، وسعت و حجم آب موجود در دریاچه دنبال کند.
موسوی ادامه داد: بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تا ششم اسفندماه به 1270.52 متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10 سانتیمتر و در مقایسه با تراز اکولوژیک سطح آب سه متر و 58 سانتی متر کاهش پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: وسعت دریاچه در بازه زمانی یاد شده به 2001 کیلومتر مربع رسیده است که در مقایسه با سال گذشته وسعت دریاچه 126 کیلومتر مربع و در قیاس با سطح متناظر با تراز اکولوژیک 2332 کیلومتر مربع افت کرده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه تاکید کرد: حجم کنونی آب موجود در دریاچه ارومیه 1.47 میلیاردمترمکعب است که این رقم نیز در مقایسه با مدت زمان سال قبل 236 میلیون مترمکعب و در مقایسه با حجم متناظر با تراز اکولوژیک 12.26 میلیاردمترمکعب کاهش پیدا کرده است.
موسوی یادآور شد: در این میان افزایش 30 درصدی بارش‌های حوضه آبریز ارومیه از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا پنجم اسفندماه نسبت به سال گذشته موجب شده است تا تراز آب دریاچه هم در مقایسه با ابتدای مهرماه افزایش پیداکرده باشد.
وی عنوان کرد: بارش‌های نسبتا مناسب یک ماه اخیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه موجب شده تا وسعت دریاچه ارومیه هم اکنون در مقایسه با ابتدای مهرماه 230 کیلومتر مربع و حجم آب موجود در دریاچه هم 350 میلیون مترمکعب بیشتر شود.
موسوی در پایان گفت: نجات دریاچه ارومیه و تامین حقابه آن علاوه بر راهکارهای در حال اجرا در گرو عزم و اراده دستگاه‌های و مشارکت جوامع محلی ساکن استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و کردستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش مصرف آب ممکن خواهد بود.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر