بخش آب و فاضلاب
1396/12/09 20:10:34
مدیرعامل آبفای هرمزگان عنوان کرد؛
افتتاح تصفیه خانه فاضلاب رودان با ظرفیت نهایی 52 هزار نفر/ آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب به مخازن شهر بندرعباس
مدیرعامل آبفای هرمزگان در خصوص جزییات پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر رودان گفت: عصر امروز چهارشنبه، با حضور مستقیم وزیر نیرو و حضور ویدیو کنفرانسی دکتر روحانی فاز اول طرح فاضلاب رودان شامل تصفیه خانه، خط انتقال به طول 3.7 کیلومتر و شبکه اصلی و فرعی به طول 30.8 کیلومتر بهره برداری شد.
امین قصمی افزود: ظرفیت فاز اول تصفیه خانه فاضلاب رودان 7 هزار و 258 متر مکعب در شبانه روز و روش تصفیه آن لجن فعال با راکتور کاروسل است.
 وی بیان کرد: حجم پساب تولیدی تصفیه خانه 84 لیتر بر ثانیه و اعتبار هزینه شده این طرح 300 میلیارد ریال است.
به گفته قصمی؛ تعداد انشعابات نصب شده فاضلاب تاکنون 1260 فقره بوده و جمعیت تحت پوشش طرح جمع آوری فاضلاب رودان در سال مبدأ 32 هزار و 940 نفر و در سال مقصد 52 هزار و 200 نفر است.
 
 آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب از آبشیرین کن غرب به مخازن شهر بندرعباس
همچنین با حضور ویدیو کنفرانسی رئیس جمهور، عملیات اجرایی طرح انتقال آب از آبشیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس تا مخازن مرکزی داماهی این شهر نیز آغاز شد.
مدیرعامل آبفای هرمزگان در این رابطه گفت: این طرح به طول 33 کیلومتر با لوله‌های فولادی به قطر 1200 میلیمتر و حجم ریالی یک هزار میلیارد ریال اجرا می‌شود.
به گفته وی؛ این طرح در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز طی دو سال تکمیل و با ظرفیت یک هزار و 157 لیتر بر ثانیه به بهره برداری می‌رسد.
قصمی افزود: طرح حاضر با هدف ایجاد تاسیسات لازم جهت انتقال آب تولیدی آبشیرین کن بندرعباس به مخازن داماهی این شهر و تأمین کمبود آب شهر بندرعباس و مناطق غربی شامل شهرها و روستاهای غرب بندرعباس اجرایی شده است.
مدیرعامل آبفای استان فرسوده بودن خطوط آبرسانی موجود و بالا بودن آمار حوادث روی آن و برنامه ریزی به منظور رفع کمبود آب به میزان 1300 لیتر در ثانیه (با توجه به اینکه منابع شرق قابلیت تأمین این مقدار را در افق طرح ندارند) را از جمله دلایل ضرورت تسریع در اجرای این طرح بیان کرد.

  • خبرنگار: زهرا بیگلری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر