بخش آب
1396/12/20 13:58:00
به‌میزبانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی انجام شد؛
بررسی مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرق کشور
جلسه ارائه مطالعات میان کاره ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرق کشور با حضور "پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور"، "حمید جلالوندی، مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی آن سازمان" در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "پروین فرشچی" ضمن تأکید بر ضرورت همخوانی توسعه سواحل مکران با سیاست‌های کلان توسعه پایدار از برگزاری این جلسه و هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست کشور قبل از اجرای این پروژه ابراز خرسندی کرد.
در این جلسه درخصوص مطالعات زیست محیطی دریایی و بررسی پاره ساحل‌های انتخابی جهت جانمایی سایت آب شیرین کن پروژه انتقال آب از دریای عمان به سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی مباحثی مطرح شد.
همچنین "محمدحسین جعفری"، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی توضیحات لازم درخصوص تاریخچه شکل گیری طرح انتقال آب از دریای عمان و سیاستگذاری مربوطه برای به سرانجام رسیدن این طرح عظیم را یادآور شد.
"علی عبدالهی"، مجری طرح مطالعاتی مذکور از پیشرفت نزدیک به 65 درصد کل مطالعات فاز یک خبر داد و نکات قابل بهبود جهت اجرایی شدن زود هنگام این پروژه را ارائه کرد.
در پایان این جلسه مقرر شد تا پس از جمع بندی گزارش مذکور موقعیت آبگیر باتوجه به شرایط مختلف زیست محیطی مورد بررسی قرار گیرد و هماهنگی‌های لازم جهت ارائه طرح در کارگروه توسعه مکران صورت پذیرد.
همچنین نظر به حساسیت‌های زیست محیطی در طرح مذکور پیگیری تخصیص از وزارت نیرو به گونه‌ای باشد که در برداشت آب دریا از پراکندگی نصب آب شیرین کن‌های مختلف جلوگیری و تخصیص کلی برای شرب و صنعت سه استان در یک نقطه داده شود.
در این جلسه مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، نمایندگان اداره کل حفاظت محیط زیست و آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان، نماینده استانداری خراسان رضوی، مدیرعامل و معاونان شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز حضور داشتند.
  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر