بخش آب
1396/12/21 18:56:00
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان:
کاهش آب ورودی به حوضه‌ها و سدهای خوزستان در اثر خشکسالی/ نباید بیش از 40 درصد از منابع آب تجدیدشونده را استفاده کنیم
آب ورودی به حوضه‌های آبی استان خوزستان در اثر خشکسالی به حدود 26 میلیارد مترمکعب رسیده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا شمسایی" مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی و سومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران که دوشنبه 21 اسفند در اهواز برگزار شد، گفت: بر اساس استانداردهای بین المللی نباید بیش از 40 درصد از منابع تجدیدشونده را استفاده کنیم اما متاسفانه براساس آخرین آمارهای وزارت نیرو، حدود 74 درصد از منابع کشور در حال استفاده هستند که حدود 90 درصد آن در بخش کشاورزی است.

شمسایی افزود: آب ورودی به حوضه‌های آبی استان خوزستان در حدود 15 سال گذشته سالانه حدود 32 میلیارد مترمکعب بود اما با توجه به این‌که سال‌های طولانی است که با خشکسالی مواجه هستیم، متوسط بلندمدت این عدد به حدود 26 میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 420 هزار هکتار شبکه آبیاری و 13 سد تنظیمی و انحرافی را در دست بهره‌برداری داریم، گفت: تغییر اقلیم و خشکسالی، نبود رویکرد مدیریت به هم پیوسته منابع آب، راندمان و بهره‌وری پایین از آب، عدم وجود تشکل‌های آب‌بران و عدم تحویل حجمی آب از جمله چالش‌های پیش رو در بحث آب است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان این‌که استان خوزستان یک استان گرم و خشک است، تصریح کرد: در خوزستان به صورت نرمال می‌توانیم در سال، سه بار کشت انجام دهیم. در این زمینه اگر بخواهیم کار دقیقی انجام دهیم حتی امکان سالی چهار بار کشت نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: سه حوضه آبریز درجه دو و 55 دشت کشاورزی در خوزستان وجود دارد. در خوزستان 60 درصد از اراضی آبرفت و 40 درصد دیگر نیز سازندهای سخت هستند.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: 50 درصد مخازن فعلی سدهای کشور در استان خوزستان است و 50 درصد دیگر آن در سایر مناطق کشور است. حجم مخازن آبی استان حدود 23 میلیارد متر مکعب و ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های برق آبی استان حدود 10هزار متر مکعب است.

شمسایی اظهار کرد: از کارهای بسیار خوبی که از گذشته بسیار دور در سرشاخه‌ها و در استان خوزستان صورت گرفته، احداث و ایجاد ایستگاه‌های هواشناسی و هیدرومتری بوده است. در چهار سال اخیر حدود 100 ایستگاه دیگر به این ایستگاه‌ها اضافه شده است. اکنون 324 ایستگاه وجود دارد که یک‌سوم این ایستگاه‌ها جهت کنترل حوضه آبریز در خارج از خوزستان و باقی در استان قرار دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 420 هزار هکتار شبکه آبیاری و 13 سد تنظیمی و انحرافی را در دست بهره‌برداری داریم. همچنین طول کانال‌های اصلی و انتقال در استان 3300 کیلومتر و طول زهکش‌های اصلی2900 کیلومتر است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به چالش‌های پیش رو در بحث آب در کشور و استان خوزستان تصریح کرد: تغییر اقلیم و خشکسالی، نبود رویکرد مدیریت بهم پیوسته منابع آب، راندمان و بهره‌وری پایین از آب، عدم وجود تشکل‌های آب بران و عدم تحویل حجمی آب از جمله چالش‌های پیش رو در بحث آب است.

شمسایی ادامه داد: عدم وجود سامانه‌های پایش، واقعی نبودن قیمت آب، عدم وجود یک الگوی مناسب با هدف تامین امنیت غذایی در سطح ملی، ضرورت انجام مطالعات آمایش سرزمین آب محور و همچنین موضوع کمیت و کیفیت زه‌آب‌های تولیدی از دیگر چالش‌های مطرح شده در مقوله آب به شمار می آید.

پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی و سومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران از 21 اسفند با مشارکت انجمن آبیاری و زهکشی ایران، دانشگاه شهید چمران اهواز و سازمان آب و برق خوزستان در اهواز برگزار و تا 23 اسفند ادامه دارد.

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر