بخش برق
1397/02/23 16:41:00
معاون رئیس جمهور از شرکت مدیریت شبکه برق ایران بازدید کرد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، امروز با حضور در شرکت مدیریت شبکه برق ایران از مراکز راهبری شبکه برق کشور و داده‌های فازوری (PMU) صنعت برق کشور بازدید کرد و از نزدیک با فعالیت‌های این مراکز آشنا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در جریان بازدید جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور از شرکت مدیریت شبکه برق ایران، گفت: با توجه به تجربه کاریی که در قسمت‌های مختلف صنعت برق کشور در سمت‌های مختلف داشته ام، به جرات می توانم بگویم حساسیت کار و دانشی که در این شرکت وجود دارد، در سایر شرکت ها کمتر دیده شده است.
وی افزود: این شرکت در سطح کلاس جهانی فعالیت دارد به طوری که افراد با دانش بالا وارد آن شده، کسب تجربه می کنند و تبدیل به افرادی با خرد کاری می شوند.
داود فرخزاد، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیز در این دیدار، شرکت مدیریت شبکه را به عنوان یکی از مراکز مهم و حیاتی کشور معرفی کرد و گفت: این شرکت پس از فروپاشی شبکه سراسری برق کشور که در سال 82 رخ داد، به این منظور که بتواند بر راهبری، حفظ امنیت و پایداری شبکه برق کشور متمرکز شود، تاسیس شد و خوشبختانه از آن زمان تا کنون هیچگونه فروپاشی در شبکه سراسری رخ نداده است.
وی راهبری، حفظ پایداری و امنیت شبکه سراسری برق و توسعه حضور بخش خصوصی در صنعت برق را از وظایف اصلی شرکت مدیریت شبکه برق ایران خواند و بازار برق را جزء محورهای اصلی این شرکت دانست و اذعان داشت که تلاش شده برای این بخش ها از فناوری های روز دنیا استفاده شود.
فرخزاد با تاکید بر اینکه هم اکنون 80 هزار مگاوات برق در این شرکت راهبری می شود، تصریح کرد: در این مجموعه دارای 25 هزار کیلومتر خطوط فیبر نوری هستیم و همواره تلاش کرده ایم که در تمام بخش ها، راهبری، مخابرات، بازار و ... در سطح استانداردهای جهانی حرکت کنیم.
همچنین مصطفی رجبی مشهدی، معاون راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیز در جریان بازدید رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور از مرکز راهبری شبکه برق کشور (دیسپاچینگ ملی)، از بهره برداری در تولید و انتقال، مدیریت برق برخی از کشورهای همجوار، توسعه قابلیت در بازیابی، مدیریت تقاضا و حفظ امنیت شبکه، به عنوان ماموریت های این مرکز نام برد.
رجبی مشهدی، شبکه برق کشور را با بار مصرفی بیش از 50 هزار مگاوات، جزء شبکه های بزرگ دنیا معرفی کرد که در رده بندی جهانی در رتبه چهاردهم قرار دارد.
وی ادامه داد: شبکه برق ما به لحاظ جغرافیایی وسیع و پراکنده است که این موضوع اداره آن را بسیار دشوار می کند. مرکز راهبری به صورت لحظه ای در حال رصد شبکه سراسری بوده و ما برای هر لحظه و برای هر واقعه احتمالی آماده بوده و دارای برنامه هستیم.
معاون راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران در خصوص پیک مصرف برق در سال جاری نیز اظهار داشت: پیش بینی های به عمل آمده حاکی از آن است که تابستان امسال نسبت به سال های گذشته گرمای بیشتری را تجربه خواهیم کرد، لذا ما آماده هستیم تا با تدابیر پیش بینی شده و همکاری تمامی همکاران در سراسر کشور، بتوانیم از پیک مصرف امسال نیز با حداقل خاموشی عبور کنیم.
در ادامه بازدید جمشید انصاری از شرکت مدیریت شبکه برق ایران که همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو به همراه علی‌اکبر مهاجری، معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو و تعدادی از مدیران ارشد وزارت نیرو و توانیر او را همراهی می‌کردند، معاون رئیس جمهور با حضور در مرکز داده های فازوری (PMU) و تالار بازار برق، از نزدیک با چگونگی فعالیت های این مراکز و اهمیت نوع کار آنها برای صنعت برق کشور آشنا شد

  • خبرنگار: نرگس موسوی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر