بخش آب
1397/02/25 14:43:59
400 میلیون مترمکعب نیاز بخش شرب از منابع آب اصفهان
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: نیاز بخش شرب از منابع آب استان اصفهان به 400 میلیون متر مکعب رسیده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سعید قدوسی پور در نشست با قائم‌مقام مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان با تاکید بر نقش حساس روحانیون در انتقال صحبت های مسئولان به مردم، خاطر نشان کرد: فرهنگ سازی بخشی از فرهنگ دینی ما است و در بحران هایی مانند بحران آب روحانیون می توانند با انتقال مسائل به مردم در تشریح واقعی مسائل نقشی مهم ایفا نمایند. 
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان تصریح کرد: در ابتدای انقلاب در بخش شرب مصرف آب از حوضه زاینده رود تنها 30 میلیون مترمکعب بود که امروز با افزایش جمعیت این مقدار به 400 میلیون متر مکعب رسیده است.
وی با اشاره به بارش‌های اخیر افزود: ذخیره حجم مخزن سد زاینده رود به حدود 250 میلیون مترمکعب رسیده که فقط 17 درصد حجم سد است.
قدوسی پور با تأکید بر ضرورت صرفه جویی افزود: امسال آمار کل بارش در اصفهان 50 درصد سال گذشته است و متوسط بارش در سال‌های گذشته در شهر اصفهان 100 میلی‌متر و در کشور 250 میلیمتر است.
وی به سرانه مصرف آب در کشور که تقریباً دو برابر سرانه متوسط دنیا است، اشاره نمود و گفت: با ارزش ترین منابع امروز آب است و لازم است برای مواجه نشدن با مشکلات اساسی در سال های آتی مصرف درست و صرفه جویی را سر لوحه خود قرار دهیم.  
در ادامه نشست شهرام نخعی، رئیس گروه درآمد و مشترکین آب منطقه ای اصفهان با اشاره به شرایط خشکسالی بی‌سابقه استان به معرفی طرح‌های در دست اقدام وزارت نیرو از جمله طرح احیا و تعادل‌بخشی پرداخت و خواستار مشارکت و مسئولیت‌پذیری تمامی ذی‌نفعان و جامعه روحانیون به منظور بسترسازی فرهنگی برای حفظ منابع آب شد.
 
  • خبرنگار: پرستو ایران‌پور
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر