بخش آب
1397/03/22 14:01:30
همراهی کشاورزان نورآباد لرستان با ممنوعیت کشت‌های آب‌دوست
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان از همراهی کشاورزان و مسئولان شهرستان نورآباد در مقابله با کاشت گیاهان آب‌دوست قدردانی کرد.
 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا میرزایی در این باره اظهار داشت: با توجه به کاهش شدید منابع آبی استان، از همه کشاورزان لرستان انتظار داریم برای نجات منابع آبی و جلوگیری از وارد شدن خسارات به خودشان، از کشت محصولات آب‌دوست و همچنین کشت دوم در فصل تابستان اکیداً خودداری کنند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان ضمن تشکر از مردم نورآباد بیان کرد: در راستای اجرای سیاست‌های وزارت نیرو و جلوگیری از کشت گیاهان آب‌دوست، مردم و مسئولان نورآباد حمایت خود را از ممنوعیت کاشت گیاهان آب‌دوست در دشت‌های این شهرستان اعلام کردند.
رضا میرزایی گفت: با توجه به اینکه سیب زمینی جزو کشت‌های آب دوست محسوب می‌شود، باعث تخلیه شدید سفره‌های آب زیرزمینی شده و در طی چند سال آبخوان به طور کامل ازآب تخلیه می‌شود و اراضی کشاورزی تحت پوشش به دیم تبدیل ودرنهایت براثر وقوع پدیده فرونشست، زمین‌های کشاورزی تخریب وغیر قابل استفاده می‌شوند.
رضا میرزایی با بیان این مطلب که هر هکتار سیب زمینی 8 هزار مترمکعب آب مصرف می‌کند، عنوان کرد: کشاورزان ما نباید به خاطر منافع زود گذر، آب و زمین خودرااز دست داده وفرزندان وآینده سازان این دیار را با چالش شدید بحران خشکسالی مواجه کنند، وی از کشاورزان خواست از اجاره دادن اراضی و چاه برای کشت سیب زمینی وهندوانه جدا" خودداری کنند.

  • خبرنگار: شیدا برمه‌زیار
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر