بخش آب و فاضلاب
1397/04/16 13:39:58
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه:
مصرف آب در شهرهای کرمانشاه 30 تا 50 درصد افزایش یافته است
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با تأکید بر اینکه تلاش خواهیم کرد تا جیره بندی آب در شهرهای استان صورت نگیرد گفت: افزایش مصرف آب و عدم رعایت مصرف بهینه و مدیریت مصرف آب و قطعی برق باعث افت فشار یا قطعی آب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا داوودی در این باره گفت: قطعی برق تأثیر بسیاری روی قطعی آب دارد چرا که قطع برق منجر به توقف عملیات پمپاژ و در نتیجه قطعی و کاهش ذخایر آب مخازن می شود.
وی تأکید کرد: علاوه بر اینکه در شهر کرمانشاه بالغ بر 600 لیتر در ثانیه کمبود آب داریم، با کمبود 80 هزارمترمکعب مخزن نیز مواجه هستیم و خطوط بین مخازن هم اجرا نشده است به همین خاطر در بعضی مناطق و در پیک مصرف، با افت فشار و کمبود آب مواجهیم.
داوودی افزود: در حال حاضر از خط اصلی انتقال آب سد گاوشان به کرمانشاه روزانه 600 لیتر در ثانیه آب دریافت میکنیم ولی تصفیه خانه جدید و خط انتقال جدید آب سد گاوشان هنوز به بهره‌برداری نرسیده و در اختیار شرکت آب منطقه ای است.
معاون بهره برداری شرکت آبفای استان کرمانشاه، در ادامه با بیان اینکه منابع کنونی آب جوابگوی جمعیت و میزان مصرف آنان نیست، گفت: هم‌زمان با گرم شدن هوا در شهرهای استان بین 30 تا 50 درصد مصرف آب افزایش یافته است که این خود موجب می شود برخی شهروندان با افت فشار آب مواجه شوند.
وی با اشاره به اینکه در شهرهایی چون سرپل ذهاب، قصر شیرین و خسروی بیشترین میزان افزایش مصرف آب را شاهد بوده‌ایم، افزود: به ویژه در شهر سرپل ذهاب افزایش مصرف بالغ بر 50 درصد را داشته ایم که علاوه بر گرمای هوا، از علل دیگر آن، عدم وجود کنتور و عدم دریافت آب بها و همچنین استفاده از آب شرب جهت مصارف غیر شرب و عملیات ساخت و ساز می باشد که باعث بروز مشکلات عدیده برای شرکت آب و فاضلاب و عدم مدیریت بر مصرف شده است.
داوودی ادامه داد: در شهر سرپل ذهاب ظرفیت ایستگاه پمپاژ سراب گرم افزایش داده شده و به حداکثر ظرفیت خود رسیده که تا حدودی منجر به کاهش مشکلات تأمین و توزیع آب شده است ولی با این وجود مشکلات به طور کامل مرتفع نشده و بخشی از مشکلات به قوت خود باقی است و بیشتر از این نیز امکان افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ نیست.
معاون بهره برداری شرکت آبفای استان کرمانشاه، تأکید کرد: شهرهای کرمانشاه، سنقر، کنگاور، اسلام آبادغرب، شاهو، جوانرود، صحنه و شهرهای زلزله زده ی سرپل ذهاب، قصرشیرین و سومار بیشترین تنش آبی را دارند و شهر پاوه نیز در فصل پاییز با مشکل تنش آبی مواجه است.
داوودی از شهروندان خواست با توجه به روند گرما آمادگی افت فشار و یا قطعی آب را داشته باشند و در مصرف آب صرفه جویی نموده و با مدیریت مصرف به کاهش موارد قطعی و افت فشار آب کمک کنند.
وی همچنین به شهروندان توصیه کرد از وسایل کم آب بر و شیرآلات کاهنده استفاده نمایند و در ساعت پیک مصرف از شستشوهای غیر ضروری، استحمام و... بپرهیزند.   
 

  • خبرنگار: مجتبی عباسی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر