بخش آب و فاضلاب
1397/04/17 10:43:31
سالانه 4.6 میلیون مترمکعب آب به علت انشعابات غیرمجاز در کردستان هدر می رود
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان گفت: وجود انشعابات غیرمجاز در سه شهر سنندج، بانه و مریوان، به تنهایی موجب هدررفت آب به میزان 4 میلیون و 624 هزار و 800 مترمکعب آب در سال می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،  محمد فرهاد با بیان اینکه انشعابات غیرمجاز یکی از مشکلات اصلی هدر رفت آب است، اظهار کرد: از پیامدهای ناشی از نصب انشعابات غیر مجاز، اخلال در مدیریت توزیع، تخریب شبکه آبرسانی، احتمال ایجاد آلودگی و نشت آن به شبکه در هنگام نصب انشعاب، افزایش حوادث شبکه به علت استفاده از اتصالات و لوله‌های غیراستاندارد و افت فشار و در نتیجه نارضایتی مردم است.
وی با اشاره به انشعابات غیرمجاز در سه شهر استان از وجود پنج هزار انشعاب غیرمجاز در شهر سنندج خبر داد و گفت: این مسئله موجب هدررفت آب به میزان سالیانه بیش از یک میلیون و 860 هزار مترمکعب آب می‌شود.
معاون بهره برداری شرکت آبفا کردستان تصریح کرد: همچنین وجود 4 هزار و 300 انشعاب غیرمجاز در شهر مریوان و 500 انشعاب غیرمجاز در بانه، منجر به هدررفت آب به میزان 2 میلیون و 580 هزار مترمکعب آب در مریوان و 180 هزار مترمکعب آب در بانه در طول سال می‌شود که این مسائل موجب می‌شوند، چرخه اقتصادی شرکت‌های آب و فاضلاب زیان ده باشند.
فرهاد با بیان اینکه 690 هکتار از مساحت شهر سنندج معادل 16.3 درصد مساحت کل شهر، حاشیه نشین و استفاده کننده از انشعاب غیرمجاز هستند، تصریح کرد: این آمار در مریوان 585 هکتار معادل 72 درصد و در شهر بانه 433 هکتار معادل 49 درصد مساحت کل شهر است.
 
 

  • خبرنگار: ادریس شریفی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر