بخش آب و فاضلاب
1397/04/19 14:54:05
14 شهر استان خراسان شمالی درگیر تنش آبی است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی به تنش آبی در 14 شهر استان خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: وضعیت آب شرب استان مناسب نیست و یکی از روش‌های استفاده صحیح از منابع آبی موجود، مدیریت آب فضای سبز است که توسط شهرداری‌ها استفاده می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، غلامحسین ساقی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل این شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی استان اظهار کرد: تعداد انشعابات فضای سبز شهرداری ها در سال 95، 260 فقره بوده که این تعداد در سال گذشته به 179 فقره رسیده است و به این ترتیب 81 فقره انشعاب برای آبیاری فضای سبز جمع آوری شده است اما متاسفانه با 16 درصد افزایش مصرف مواجه هستیم.
ساقی بیشترین میزان مصرف آب در فضای سبز را مربوط به شهرهای گرمه و جاجرم عنوان کرد و افزود : در شهر گرمه 16.2 درصد از میزان آب شرب تولیدی این شهر در آبیاری فضای سبز مصرف می شود و این رقم در جاجرم 8.2 درصد است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در دو شهر بجنورد و اسفراین تصفیه خانه فاضلاب در حال بهره برداری است و پساب حاصل از این دو تصفیه خانه دارای کلیه استانداردهای لازم زیست محیطی است ، گفت: آب مورد نیاز فضای سبز شهرها می بایست از آب های کم کیفیت و پساب ها تامین گردد اما متاسفانه تاکنون در هیچ کدام از شهرهای یاد شده که دارای تصفیه خانه فاضلاب می باشند هیچ اقدامی از سوی ارگانهای ذی ربط برای استفاده از این پساب انجام نپذیرفته است.
وی با اشاره به اینکه به رغم کاهش انشعابات شهرداری بجنورد میزان مصرف آب در این نهاد افزایش یافته است ، تصریح کرد: در سال جاری هیچ انشعاب جدیدی برای فضای سبز به شهرداری اختصاص نمی یابد و از سوی دیگر 179 کنتور باقی مانده نیز پیمایش می شود.
ساقی به تنش آبی در 14 شهر استان خراسان شمالی اشاره کرد و گفت : این نشان می دهد که وضعیت آب شرب استان مناسب نیست و یکی از روش های استفاده صحیح از منابع آبی موجود، مدیریت آب فضای سبز است که توسط شهرداری ها استفاده می شود.
گفتنی است در این جلسه در راستای ارائه گزارش مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی ، تامین اعتبار برای خرید 300 کنتور هوشمند فضای سبز مصوب شد.

  • خبرنگار: احمد حصاری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر