بخش آب
1397/04/21 19:32:39
با همراهی مسئولان استان اردبیل انجام شد؛
بازدید وزیر نیرو از تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان نیر
وزیر نیرو در سفر به استان اردبیل عصر امروزاز تصفیه‌خانه فاضلاب نیر و همچنین سد یامچی و پروژه‌های آبرسانی اردبیل بازدید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این بازدید که استاندار اردبیل، نمایندگان مجلس و فرمانداران شهرستان‌های نیر و اردبیل حضور داشتند وزیر نیرو از بخش‌‌های مختلف تصفیه‌خانه فاضلاب نیر و همچنین اجرای طرح‌های توسعه‌ای تصفیه‌خانه آب اردبیل واقع در سد یامچی بازدید و در جریان روند اجرایی این پروژه‌ها قرار گرفت.
در این بازدید مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهار کرد: میزان بارش در استان اردبیل به نسبت سال گذشته 12 درصد و نسبت به بلندمدت 1.2 درصد رشد نشان می‌دهد.
اصغر سلیمان‌زاده به ظرفیت اولیه سد یامچی تا 20 میلیون مترمکعب اشاره و خاطرنشان کرد: ما این رقم را با توجه به برداشت آب شرب و کشاورزی به 27 میلیون مترمکعب رساندیم به طوری که در حال حاضر 23 میلیون مترمکعب آب در مخزن سد یامچی وجود دارد.
وی افزود: متاسفانه آورد ما در این سد 16 میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کمتر شده و ما با اولویت تامین آب شرب سپس کشاورزی این سد را مدیریت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم به نحوی تابستان بدون مشکل را در تامین آب شرب اردبیلی‌ها سپری کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در این سد چهار برج آبگیر برای برداشت از لایه‌های مختلف سد راه‌اندازی شده و با توجه به مشکل ما در برداشت آب در فصل تابستان درصدد راه‌اندازی برج آبگیر و مخزن مناسب به ارتفاع 50 متر در این سد هستیم که با اتمام عملیات حفاری لاینینگ آن در حال انجام است.
سلیمان‌زاده بیان کرد: در حال حاضر از هر یک از این چهار برج آبگیر 200 لیتر در ثانیه برداشت آب انجام شده تا از طریق تصفیه‌خانه و خطوط انتقال عملیات آبرسانی به انجام برسد.
وی افزود: ما با کمبود اعتبار در عملیات اجرایی برج آبگیر روبر هستیم و نیازمند تامین 20 میلیارد تومان منابع اعتباری می‌باشیم تا این پروژه به اتمام برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل همچنین به ضرورت اجرای مدول دوم تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل اشاره کرد و گفت: 90 میلیارد تومان برای اجرای این پروژه نیاز است تا دغدغه تامین منابع آب به شهر اردبیل در 10 سال آینده برطرف شود.
سلیمان‌زاده همچنین به زون‌بندی داخل شهر اردبیل برای به تعادل رساندن آب شهروندان اشاره و تصریح کرد: 40 کیلومتر از این پروژه زون‌بندی تاکنون اجرا شده و 7 کیلومتر نیز در دست اقدام است که امیدواریم با تخصیص منابع اعتباری این پروژه را هر چه سریعتر به شرکت آب و فاضلاب شهری استان تحویل دهیم.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به سکونت نیمی از جمعیت استان در شهر اردبیل و تامین آب سه شهر همجوار نیر، نمین و سرعین از طریق این سد باید توسعه خطوط انتقال و تصفیه‌خانه جدید را به انجام برسانیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: خط انتقال به طول 25 کیلومتر به ظرفیت یک هزار و 200 لیتر در ثانیه در قالب تصفیه‌خانه در حال اجرای یامچی به نتیجه رسیده که امیدواریم با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها آب پایدار دشت اردبیل را تامین کنیم.
  • خبرنگار: محمد نوتاش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر