بخش برق
1397/05/21 09:40:18
احداث 60 مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان گیلان
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: فقدان ریزگردها و تعداد مناسب روزهای آفتابی در مناطق منجیل و لوشان از ویژگی‌های استان گیلان است که موجب شده 3 شرکت در مجموع متقاضی احداث 60 مگاوات انرژی خورشیدی در استان گیلان باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «عظیم بلبل آبادی» مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به رویکرد دنیا در استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر گفت: استان گیلان از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی از لحاظ انرژی‌های تجدیدپذیر برخوردار بوده و با توجه به پتانسیل‌های خوبی که در استان گیلان از لحاظ انرژی بادی، آبی و انرژی خورشیدی به عنوان انرژی پاک و تجدیدپذیر وجود دارد، باید با برنامه‌ریزی امکان استفاده از پتانسیل انرژی‌های مختلف را با توجه به توان مالی فراهم کنیم.
وی افزود: با توجه به اینکه مسئولان کشوری مقدار تابش در استان گیلان را مناسب نمی دیدند، اعتقادی به ساخت نیروگاه خورشیدی در منطقه گیلان نداشتند. ولی با رایزنی های انجام شده در این زمینه و دلایل علمی و منطقی که کارشناسان هواشناسی استان گیلان در خصوص منطقه منجیل و لوشان ارائه کردند این رویکرد مورد بازنگری و تجدید نظر قرار گرفت.
بلبل‌آبادی ادامه داد: مطالعات انجام شده نشان داد که مناطق منجیل و لوشان، مناطق بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری برای تولید انرژی الکتریکی به وسیله سلول‌های خورشیدی می باشند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با اشاره به مزایای ویژه استان گیلان در زمینه انرژی خورشیدی، افزود: منطقه جفرافیایی منجیل و لوشان در استان گیلان فاقد ریزگردها بوده که این مزیت به همراه بادخیز بودن منطقه موجب می شود گرد و خاک بر روی پانل‌های خورشیدی ننشیند و این ویژگی ممتاز ضمن آنکه موجب خنک شدن سلول‌های خورشیدی می‌شود، بازده سلول‌های خورشیدی را افزایش می دهد.
بلبل آبادی به عملکرد شرکت در راستای انرژی تجدیدپذیر خورشیدی اشاره کرد و افزود: شرکت‌های SUNFARMING، ALENSYS و شرکت سولار انرژی برسام از جمله شرکت‌هایی هستند که متقاضی تولید انرژی خورشیدی در استان گیلان هستند. این 3 شرکت در مجموع متقاضی احداث 60 مگاوات انرژی الکتریکی به وسیله سلولهای خورشیدی در مناطق جنوب استان گیلان هستند.
  • خبرنگار: حسين اميدخواه
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر