بخش برق
1397/06/24 09:44:00
صدور مجوز احداث 9 نیروگاه خورشیدی در استان اردبیل
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: برای احداث 9 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت23.7 مگاوات به منظور مشارکت بخش خصوصی در تولیدبرق توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در استان مجوز صادر شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حسن محمدی با اعلام این خبر افزود: در راستای تسریع در راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر، معرفی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به مراجع ذی‌صلاح، به منظور اخذ تسهیلات کم بهره بانکی، از برنامه‌های این شرکت برای توسعه انرژی‌های نو است.
وی افزود: ازاین تعداد برای 5 نیروگاه باظرفیت حدود 13.6 مگاوات زمین موردنیاز تحویل شده و 6.2 مگاوات از این نیروگاه‌ها در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.
محمدی بیان کرد: برای راه‌اندازی هر مگاوات از نیروگاه‌های خورشیدی یک میلیون یورو اعتبار نیاز است و حداکثر ظرفیت اتصال به شبکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در بخش توزیع، 7 مگاوات است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با اشاره به اهمیت تجدیدپذیرها و رقابت کشورهای مختلف جهان در توسعه این نیروگاه‌ها گفت: برابر گزارش جهانی انرژی‌های تجدیدپذیرREN21) ) در سال 2017، حدود 58.2 درصد کل سرمایه‌گذاری‌های انجام یافته برای تولید برق در جهان مربوط به انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، 22.6 مربوط به تولید برق از نیروگاه‌های فسیلی، 9.2 درصد هسته ای و 10 درصد مربوط به نیروگاه‌های آبی بوده است.
محمدی به پتانسیل بالای استان اردبیل در تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک اشاره کرد و گفت: با توجه به مزایای فنی، اقتصادی، زیست محیطی واشتغالزایی در زمان احداث و بهره‌برداری انرژی‌های تجدیدپذیر و تعهد دولت خدمتگزار در کنفرانس آب و هوایی پاریس، پیش بینی می‌شود شاهد رشد قابل توجه این نیروگاه‌ها در آینده نزدیک در استان باشیم.

  • خبرنگار: رویا اللهقلی پور
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر