بخش آب
1397/06/24 11:11:39
مديرعامل شركت آب منطقه اي هرمزگان:
مطالعات و برنامه‌هاي مديريت بحران در سدهاي استان هرمزگان اجرايي مي‌شود
مدير عامل شركت آب منطقه اي هرمزگان عنوان كرد: با توجه به شرايط خشكسالي و كمبود بارش در استان مطالعات و برنامه هاي مديريت بحران و پدافند غير عامل در تمامي سدهاي استان اجرايي مي شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هوشنگ ملائی در افتتاح مرکز پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان که با حضور مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و جمعی از کارشناسان و معاونین این شرکت برگزار شد، گفت: اهمیت بحث پدافند غیر عامل و مدیریت بحران در پیش بینی‌ها و مدیریت شرایط بحرانی بیشتر نمایان می‌شود.
وی در ادامه افزود: تا الان که در پایان نیمه اول سال هستیم سدهای استان هیچگونه آوردی برای تأمین آب بخش کشاورزی و شرب نداشته‌ایم.
این مقام مسئول اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با تدابیر پیش بینی شده و مدیریت شرایط تأمین آب شرب شهرهای بندرعباس میناب و خمیر که تأمین آب اینها وابسته به سد استقلال و شمیل و نیان است را به خوبی جلو ببریم.
ملائی مطرح کرد: کارهای بسیار خوبی در سال گذشته برنامه ریزی شد که اگر خشکسالی ها در استان تداوم داشته باشد اجرایی شوند اما مسئله‌ای که ما را غافلگیر کرد پیش بینی کمترین میزان بارش در پاییز پیش رو است.
وی یادآور شد: پیش بینی خشکسالی صفر را اصلاً نداشتیم که بر اساس آمار 50 سال گذشته حداقل 20 میلیون در سد استقلال و 10 میلیون در سد شمیل آورده بوده اما با توجه به شرایط این جایگزینی عملاً محقق پیدا نکرده و مشکلات را بوجود آورد.
 این مقام مسئول اظهار کرد: مشکلات ایجاد شده ما را بر آن داشت که برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم درنتیجه برنامه‌ای برای احداث ابشیرینکن بندرعباس تدوین شد و بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته فاز نخستان باید در اوایل سال و یا خرداد راه اندازی می‌شد که متاسفانه این امر محقق نشد.
 ملائی در ادامه اضافه کرد: تأخیر در انجام پروژه آب‌شیرینکن بندرعباس به معنای ایجاد جایگزین برای تأمین آب بندرعباس بود که از جمله واجبات مسائل است زیرا ممکن است تنش‌های اجتماعی را به همراه داشته باشد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در مرحله اول از برنامه تأمین آب قرار بود پنج حلقه چاه حفر شود که این چاه‌ها در اردیبهشت ماه یکی پس از دیگری وارد مدار شدند بعد از ان پنج حلقه دوم را شروع کردیم حدود چهار حلقه جدید در حال حفاری هستیم.
ملایی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه خشکسالی تا پایان گفت: تجربه سال‌های گذشته در استان نشان داده، اگر در فصل پاییز بارندگی نداشته باشیم ممکن است که این بارندگی سوق داده شود به اواخر سال در نتیجه باید با امادگی بیشتر و پیش بینی‌های بیشتری مابقی سال را نیز مدیریت کنیم.
وی عنوان کرد: امیدواریم که بتواینم تمام مسائل پدافندی در استان که یکی از آنها انجام مطالعات و تاسسیسات پدافندی در سدهای استقلال و شمیل و جگین و 10 سد دیگری که در حال احداث است را اجرایی کنیم.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برنامه‌های پدافندی با توجه به ضرورت و اولویت اجرایی می‌شود افزود: در بحث برق اضطراری که یکی از نگرانی بوده خوشبختانه تمامی تاسیسات مجهز به برق اضطراری شده‌اند، به دلیل پراکندگی زیاد چاه‌ها که تعدادان به 45 حلقه می‌رسد نمی‌توان به صورت متمرکز تأمین برق را انجام داد اما جلسات هماهنگی با توزیع برق برای رفع این مشکل انجام شد.
 مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در پایان خاطر نشان کرد: در محدوده سدها خوشبختانه برق اضطراری داریم و اگر نگرانی پیش بیاید شرایط سدها را تضمین می‌کنیم که در این زمینه نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.
 
 

  • خبرنگار: خاطره شکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر