بخش آب و فاضلاب
1397/06/25 11:05:00
آب شرب روستای صندل‌آباد بجنورد عاری از آلودگی اعلام شد
با تایید نتایج نمونه گیری‌های میکروبی و بررسی ستاد بحران استان خراسان شمالی، آب شرب روستای صندل آباد بجنورد فاقد هرگونه آلودگی میکروبی اعلام شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پی مسمومیت تعدادی از اهالی روستای صندل آباد طی مرداد ماه گذشته در شهرستان بجنورد و با توجه به اینکه اولین انگشت اتهام به سوی آب شرب روستا دراز شد و پس از بازدید مسئولین شرکت آب و فاضلاب روستایی از محل، بلافاصله خروجی مخزن ذخیره آب شرب روستا و ورودی آن به شبکه انشعاب اخذ شده از شرکت آب و فاضلاب شهری شهرستان بجنورد قطع شده و تامین آب شرب اهالی با تانکر سیار صورت گرفت.
منبع تامین آب شرب هزار و 120 خانوار روستای شهرستان بجنورد از آب شرب شهرستان بجنورد تامین می شود که به علت قرار گرفتن قسمتی از منازل روستاییان در بالادست روستا، آب شرب مورد نیاز آنان در یک منبع ذخیره 100 مترمکعبی ذخیره و توزیع می‌شود که تعدادی از خبرگزاری ها، محتمل ترین علت این حادثه را آلودگی منبع آب عنوان کردند.
در راستای کاهش نگرانی ها، بلافاصله نمونه گیری هایی جهت انجام آزمایشات میکروبی و شیمیایی از آب شرب داخل شبکه منازل افراد مسموم توسط کارشناسان مرکز بهداشت و شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار گرفت که نتایج نمونه گیری های میکروبی، آب شرب را فاقد هرگونه آلودگی میکروبی نشان داد.
همچنین نمونه هایی نیز جهت آزمایشات سم شناسی به شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی ارسال شد که نتیجه این آزمایش نیز وجود هرگونه سم در آب را منتفی کرد.
با توجه به نتایج منفی میکروبی و سم شناسی آب شرب روستا در نهایت به دلیل عدم مشخص شدن منبع آلودگی جهت اطمینان اهالی، موضوع شست و شوی مخزن ذخیره و شبکه توزیع روستا نیز در دستور کار قرار گرفت و در نهایت در تاریخ 30مرداد ماه، پیرو تشکیل جلسه ستاد بحران با اعضای حاضر در مرکز بهداشت شهرستان بجنورد، آب شرب دوباره وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.
آب شرب روستای صندل آباد در روزهای قبل از حادثه نیز دارای کلر استاندارد بوده و نتایج نمونه های اخذ شده در روزهای گذشته نیز فاقد هرگونه آلودگی بوده است.

  • خبرنگار: رضا علی‌پور
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر