بخش آب
1397/06/25 09:27:00
وجود 850 آب‌بندان با ظرفیت 350 میلیون مترمکعب در مازندران/ لایروبی آب‌بندان‌ها با مشارکت بخش خصوصی
معاون عمرانی استانداری مازندران گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی بهسازی و لایروبی آب بندان ها در مازندران با اولویت مناطق پر تنش آبی با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی نبیان در چهارمین جلسه شورای حفاظت منابع آب استان گفت: باید با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی بهسازی و لایروبی آب بندان ها را با نظارتی که از سوی دستگاه مربوطه (شرکت آب منطقه‌ای مازندران) انجام می‌شود با سرعت بیشتری انجام بدهیم.
وی با قدردانی از همراهی و تلاش کشاورزان در فصل زراعی گذشته و اقدامات خوب دستگاه ذی مدخل از جمله آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، مدیریت بحران، فرمانداری‌ها و دیگر ادارات و نهادهای ذی ربط گفت: سال زراعی 97 با همه مشکلات به فضل الهی پشت سر گذاشته شد و تلاش شد میزان خسارت ناشی از خشکسالی به حداقل ممکن تقلیل یابد، اما از هم اکنون باید تمهیدات لازم برای سال زراعی 98 برنامه ریزی شود و در این فرصت 5 ماهه تا شروع فصل زراعی 98 بایستی ضمن تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه ذخیره‌سازی آب را به حداکثر ممکن ارتقا دهیم و برنامه‌های اقدام خود را برای نصب و تجهیز ابزارهای اندازه گیری هوشمند در بخش آب توسعه دهیم.
نبیان با بیان اینکه این استان از 850 قطعه آب بندان با ظرفیت 350 میلیون مترمکعب برخوردار است و هم اکنون آب 73 هزار هکتار از اراضی از این تاسیسات بهره مند می‌شود تاکید کرد باید بهسازی و لایروبی آب بندان ها را در مناطق پر تنش آبی با اولویت بیشتری انجام شود.
معاون عمرانی استانداری مازندران با اشاره به کاهش بارندگی و کاهش 48 درصدی آبدهی رودخانه‌ها، شرایط ذخیره آبخوان‌ها را به ویژه در دشت‌های ساحلی در بخش مرکزی استان نامناسب خواند گفت: باید کشت دوم با جدیت بیشتری مدیریت شود تا ما شاهد خسارات ناشی از اضافه برداشت از سفره آب زیرزمینی نباشیم.
وی در پایان با تاکید بر تهیه برنامه اقدام برای نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها گفت: اولویت اول ما در نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های عمیق کشاورزی و همچنین چاه‌های شرب شهری و روستایی، چاه‌های بخش صنایع و خدمات، چاه‌های پرورش ماهی بوده که دستگاه‌های اجرایی ذی ربط باید در این بخش پیشگام باشند.
در این جلسه "محمد ابراهیم یخکشی" مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران ضمن بیان اقدامات دستگاه‌های اجرایی در زمینه تقسیم و توزیع آب در فصل زراعی 97 نصب کنتور هوشمند را یکی از اولویت‌های بخش آب برشمرد و گفت: گرچه تاکنون کنتور حجمی زیادی بر روی بسیاری از چاه‌ها نصب شد اما این کنتورها به دلیل قدمت خراب بوده و یا آنکه دقت لازم را در اندازه گیری میزان مصرف آب نداشته ضمن آنکه بسیاری از چاه‌ها فاقد کنتور هوشمند بوده است، لذا اولویت اول ما دربحث کنتور هوشمند مشمول چاه‌های فاقد کنتور و در گام دوم نصب کنتورهای هوشمند به جای کنتورهای خراب و در گام بعدی نصب کنتور هوشمند به جای کنتورهای حجمی است که امیدواریم با مشارکت بهره برداران این مهم در استان عملیاتی شود.
یخکشی با تاکید بر حفظ و ضرورت افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی یادآور شد گرچه اقدامات خوبی در بخش‌های مختلف از جمله ممنوعیت کشت دوم با استفاده از آب زیرمینی انجام شد اما باید این مهم توسعه یابد و نیازمند سازماندهی و همراهی بیشتر مردم و دستگاه‌های مربوطه است، لذا همانگونه که بارها اعلام شد پروانه‌هایی که برای متقاضیان جهت بهره برداری صادر شده فقط برای انجام یک کشت بوده لذا در گام اول باید کشت دوم با استفاده از آب زیرزمینی متوقف شود.
وی تصریح کرد: چنانچه مناطقی دارای پتانسیل منابع آب برای انجام کشت دوم باشند این امر نیازمند شناخت و پتانسیل یابی است که باید بر اساس مطالعات صورت گیرد و درخواست متقاضیان در این زمینه باید بررسی و مجوز لازم از سوی کمیسیون مربوطه صادر شود.
مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران در ادامه از تهیه دستورالعمل ساز و کار بهره‌برداری آب بندان ها در استان خبر داد و گفت: بر اساس این دستورالعمل بخش خصوصی نیز می‌تواند در لایروبی و بهسازی آب بندان ها مشارکت کند که تاکنون بیش از 10 قطعه از آب‌بندان‌ها در استان با مشارکت بخش خصوصی بهسازی و لایروبی شد.
وی در پایان آمادگی شرکت آب منطقه‌ای مازندران را برای واگذاری بهره برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی و همچنین حفاظت و بهره برداری از آب بندان ها به بخش خصوصی اعلام نمود و گفت: این شرکت با مبادله توافق نامه که در راستای دستورالعمل مربوطه است، این تاسیسات را برای مقاصد متعدد از جمله کشاورزی، پرورش ماهی و گردشگری به بخش خصوصی به ویژه به شوراهای اسلامی و دهیاری‌ها و اتحادیه‌ها و تشکل هاواگذار می‌کند.
در این جلسه همچنین مدیران و نمایندگان تعدادی از دستگاه‌ها در خصوص آب بندان، کنتور هوشمند و کشت دوم گزارشی ارائه دادند.
 

  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر