بخش آب و فاضلاب
1397/07/04 17:20:00
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:
تمامی امکانات را برای تابستان 98 بسیج کنیم/ مدیریت تأمین آب به تنهایی پاسخگوی نیازها نیست
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: باید تمامی امکانات را برای تامین آب شرب تابستان 98 بسیج کرده و برای افزایش تاب‌آوری تاسیسات و تداوم خدمات برنامه منسجم تدوین کنیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمیدرضا جانباز در نشست معاونین بهره‌برداری سراسر کشور ضمن قدردانی از تلاش و اقدام‌های انجام‌گرفته در تابستان برای ارائه خدمات پایدار به شهرها و روستاها گفت: تجارب اقدام‌های انجام‌گرفته، به خصوص تجارب و اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش اثرات تنش آبی در تابستان و همچنین فعالیت‌های صورت گرفته به منظور تاب‌آوری تاسیسات باید مستند و منتشر شود.
وی در ادامه افزود: احتمال می‌رود وضعیت بارندگی در سال آبی 98-97 همانند سال آبی 97-96 باشد، لذا از هم‌اکنون باید برای سال آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم.
وی گفت: دیگر مدیریت تأمین آب به تنهایی پاسخگوی نیازها نیست و متاسفانه طرح‌های آبرسانی به سرعت به افق بهره‌برداری می‌رسند، هرچقدر ظرفیت تولید آب افزایش پیدا کند، تقاضا برای مصرف هم اضافه می‌شود، لذا لازم است بر روی مدیریت مصرف به صورت جدی سرمایه‌گذاری کنیم.
جانباز در ادامه به ضرورت جلب مشارکت مردم برای کاهش مصرف تاکید و خطاب به معاونین بهره‌برداری افزود: برای تغییر رفتار مصرف‌کنندگان نیاز به مشاور اجتماعی دارید. در ارتباط مستقیم‌تر با روابط عمومی از خدمات مشاورین اجتماعی برای مدیریت مصرف استفاده کنید. همچنین لازم است مردم را در جریان وضعیت آب هر منطقه‌ای قرار دهیم. از این رو برای جریان‌سازی خبری بایستی معاونین بهره‌برداری از قبل تمامی احتمالات را پیش‌بینی و مدل پاسخگویی آن را تهیه و در اختیار روابط عمومی‌ها قرار دهند تا با اطلاع‌رسانی صحیح و دقیق سرمایه اجتماعی شرکت‌ها را افزایش دهیم.
 
باید تاسیسات را به صورت مشارکتی بهره‌برداری کنیم
در این نشست معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ابتدا نسبت به تشریح وضعیت نیروی انسانی شاغل در حوزه بهره‌برداری شرکت‌های آب و فاضلاب پرداخت و سپس با اشاره به فعالیت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب برای عبور از تابستان 97 از تلاش‌ها و خدمات شبانه‌روزی کارکنان صنعت آب و فاضلاب قدردانی کرد.
حمیدرضا کشفی در بخشی از صحبت‌های خود درباره کیفیت آب شرب چنین اظهار داشت: کنترل‌ها و نظارت‌هایی که اعمال می‌کنیم از شاخص‌های ملی کنترل کیفیت بالاتر است.
وی در ادامه در خصوص پایدارکردن خدمات جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب گفت: از اولویت‌های بخش بهره‌برداری در حوزه فاضلاب بازچرخانی پساب از طریق اقتصادی کردن این فرآیند و از طریق فروش پساب می‌باشد که بایستی تمهیدات لازم پیش‌بینی گردد.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور سیاست‌های اصلی حوزه بهره‌برداری را تهیه قرارداد تیپ بهره‌برداری بلندمدت از تاسیسات فاضلاب به جای قراردادهای کوتاه‌مدت یک ساله و سه ساله از تاسیسات آب و فاضلاب برشمرده و گفت: زمان بهره‌برداری امانی از تاسیسات گذشته است، باید تاسیسات خودمان را به صورت مشارکتی بهره‌برداری کنیم و نگرش بهره‌برداری مشارکتی را توسعه دهیم و فرآیندهای کاری را یکسان کنیم.
نشست هم‌اندیشی یک روزه معاونین بهره‌برداری سراسر کشور با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری و جمعی از مدیران شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضلاب شهری استان‌های تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، البرز و شهر مشهد و شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی استان‌های تهران، آذربایجان غربی و معاونین بهره‌برداری شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی سراسر کشور، صبح امروز ۴ مهر ۱۳۹۷ در تالار آبگینه موسسه فرهنگی و ورزشی آبفای استان تهران برگزار شد.
در این نشست معاونین بهره‌برداری شرکت‌های آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان و اصفهان و شرکتهای آب و فاضلاب روستایی مازندران و فارس به تشریح چالش‌ها و محدودیت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب در حوزه بهره‌برداری پرداختند.
 
  • خبرنگار: مینا محمدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر