بخش آب
1397/07/20 13:44:47
مبادله سند همکاری بین آب منطقه‌ای خراسان رضوی و انجمن صنفی کشاورزان دشت تایباد
سند همکاری بین شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی و انجمن صنفی کشاورزان دشت تایباد با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، فرماندار و مدیران شهرستان و کشاورزان تایبادی در راستای سازگاری با کم‌آبی امضا و مبادله شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در این مراسم با اشاره بر اینکه ما در ناحیه خشک و کم آبی زندگی می کنیم و نیاکانمان هزاران سال با سازگاری با خشکی زیسته و در مدیریت منابع آب سرآمد جهانیان بوده اند، افزود: "در 5 دهه گذشته فزون خواهی ها و اسراف بیمارگونه آب و آلوده کردن آن و اندازه نگه نداشتن در مصرف آب بحران ویرانگر و مرگبار آب را در پی داشته است.
وی ادامه داد: در دین و باور و اخلاق ما اسراف حرام قطعی خدا و ناپسند و نکوهیده است. اگر آب را بهینه و درست مصرف کنیم بحران آب نخواهیم داشت. ادامه وضع موجود بدون شک نابودی ما و فرزندانمان و سرزمینی سوخته خواهد بود.
علایی تصریح کرد: امروز باید همه با هم به این پرسش صادقانه پاسخ دهیم "آیا باز هم آب را بیمارگونه برای شرب و بهداشت و کشاورزی و صنعت و خدمات مصرف کنیم و تا چند سال آینده همه دشت هایمان را به کویرهای خشک و سوزان و شهرها و روستاهای آبادمان را به شهرها و روستاهای سوخته تبدیل کنیم یا در مصرف آب اندازه نگه داریم، اسراف نکنیم و همیشه روستاها و شهرهای آبادی داشته باشیم؟ آب را به اندازه برداریم تا آبی باشد که ما و فرزندانمان و آیندگان با آن زندگی کنیم؟" دین و عقل و خرد و قانون می گوید باید راه دوم را برویم. این همان هنر بزرگ نیاکانمان و شرط بقای ما "سازگاری با کم آبی" است. 
علایی با اشاره به نقش مهم تشکل های قانونی کشاورزان گفت: این تشکل ها در پیمودن این راه نقش بزرگ و برجسته ای دارند. امروز به لطف خدا و کمک کشاورزان و فرماندار سخت کوش شهرستان تایباد سند همکاری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تشکل قانونی کشاورزان مبادله می شود.
  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر