بخش آب
1397/07/21 13:15:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اعلام کرد:
کاهش 40 درصدی روان‌آب‌های استان اردبیل/ کسری 600 میلیون مترمکعبی مخزن دشت اردبیل
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: با وجود رشد 16 درصدی بارندگی‌های استان در سال آبی 97-96، حجم روان‌آب‌های اردبیل به علت کاهش محسوس پوشش برفی، افزایش دما، توسعه بی‌رویه برداشت از آب‌های سطحی وهمچنین افزایش اراضی زیرکشت حدود 40 درصد کاهش یافته است.
"اصغر سلیمان‌زاده" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به رشد 16 درصدی بارندگی‌های این استان در سال آبی 96-97، گفت: با وجود افزایش میزان بارش‌ها در این استان، حجم روان‌آب‌های اردبیل حدود 40 درصد کاهش یافته است.
وی به علل اصلی کاهش روان‌آب‌های استان اردبیل اشاره کرد و افزود: یکی از علل اصلی بروز این موضوع، کاهش محسوس پوشش برفی در استان بوده است که در مقایسه با سال‌های گذشته افت قابل توجهی داشته است.
سلیمان‌زاده ادامه داد: از طرفی با افزایش دما فصل آبیاری نیز زودتر از موعد مقرر شروع شده است و کشاورزان هم آب بیشتری را مصرف می‌کنند. توسعه بی‌رویه برداشت از آب‌های زیرزمینی و سطحی وهمچنین افزایش اراضی زیرکشت نیز بخش دیگری از علل اصلی کاهش میزان رواناب‌های استان اردبیل بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با تاکید بر اینکه از میان چهار دشت استان یک دشت در وضعیت ممنوعه به سر می‌برد، گفت: در حال حاضر سطح آب زیرزمینی در دشت اردبیل پایین رفته است و در این دشت حدود 635 میلیون مترمکعب کسری مخزن داریم.
وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی توانسته‌ایم افت سالیانه مخزن را متوقف کنیم و درصددیم در افق 20 ساله بتوانیم وضعیت را به تعادل اولیه برسانیم و کسری‌های گذشته را جبران کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در پایان گفت: در حال حاضر چاه‌های غیرمجاز استان حداکثر به 75 حلقه رسیده است و بیشتر چاه‌های غیرمجاز پر شده و تقلیل منصوبات اغلب‌ چاه‌های اردبیل نیز انجام شده است.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر