بخش آب و فاضلاب
1397/08/02 15:01:00
مدیرعامل شرکت آبفار گیلان:
کیفیت آب شرب روستاهای گیلان مطلوب و استاندارد است
کیفیت آب شرب روستاییان گیلانی مطلوب و برابر با استانداردهای ملی و بین المللی است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان امروز با اعلام این خبر گفت: آب آشامیدنی خانوارهای روستایی این استان بهداشتی و از استانداردهای تعریف شده ملی و بین المللی برخوردار است.
"محب‌علی رنج ور" با اشاره به فعالیت 15 واحد آزمایشگاهی شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان برای سنجش سلامت آب شرب روستاهای استان، افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری 415 هزار مورد آزمایش فیزیکوشیمیایی، میکروبی، HPC، کدورت و کلرسنجی آب در روستاهای تحت پوشش انجام شد.
وی با تاکید بر اینکه بر اساس آزمایشات صورت گرفته، آب آشامیدنی روستاهای استان از کیفیت مناسب برخوردار است، گفت: آب شرب روستاییان گیلان از نظر پارامترهای فیزیکوشیمیایی در حد مطلوب استاندارد ملی ایران (1053) است. 
وی افزود: آزمایشگاه مرکزی شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با جدیدترین تجهیزات آزمایشگاهی، دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران است و بر عملکرد سایر آزمایشگاه‌های این شرکت نظارت مستقیم و مستمر دارد.
رنج ور، از خرید دستگاه های ICP و IC به منظور اندازه گیری فلزات سنگین، آنیون ها، کاتیون ها، کلرات و برومات خبر داد و گفت: این 2 دستگاه تا یک‌ماه آینده در آزمایشگاه مرکزی این شرکت راه‌اندازی می‌شوند.
وی، اعتبار هزینه شده برای خرید این دستگاه‌ها را بیش از 20 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: برای نخستین بار بین شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی کشور، دستگاه‌های ICP و IC در آزمایشگاه مرکزی شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان راه اندازی خواهد شد.
وی گفت: با راه اندازی این دستگاه‌ها، تمامی آزمایشات سنجش سلامت آب شرب روستاهای گیلان در همین استان انجام می شود.
رنج ور تصریح کرد: قبلاً این آزمایش‌ها در آزمایشگاه‌های مورد تایید تهران و البرز انجام می شد.
وی افزود: با تجهیز آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان به این دستگاه ها، ظرفیت خوبی برای استان های همجوار نیز ایجاد می شود.
بنابراین گزارش؛ در زمان حاضر 1789 روستای گیلان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند.
  • خبرنگار: فاطمه بهبودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر