بخش آب
1397/08/13 16:09:41
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی:
بیش از 42 میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده به‌دریاچه ارومیه سرریز می‌شود
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: بیش از 42 میلیون و 900 هزار مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه سرریز می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رسول اکبری" حجم پساب جمع‌آوری شده استان طی 6 ماه نخست امسال را 48 میلیون و 283 هزار مترمکعب عنوان کرد و افزود: حجم پساب تصفیه شده نیز 42 میلیون و 970 هزار مترمکعب است که این میزان پساب به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه، پس از تصفیه به دریاچه ارومیه سرریز می‌شود.
وی با بیان اینکه 100 درصد جمعیت شهری آذربایجان غربی از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند، یادآور شد: کیفیت آب شرب شهرها یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مورد توجه این شرکت است و در این راستا 12 تصفیه‌خانه آب شرب در شهرهای مختلف استان، آب شرب مورد نیاز استان را مورد تصفیه قرار داده و این آب از طریق 99 دستگاه کلرزن مایع و دستی و چهار دستگاه کلرزن گازی مطلوب‌سازی می‌شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه کیفیت آب شرب شهرهای مختلف آذربایجان غربی جزو با کیفیت‌ترین‌ آب‌های کشور است، گفت: کیفیت آب شرب برای ما یک خط قرمز است و آب شرب استان به‌صورت مستمر در آزمایشگاه‌های کاملاً مجهز کنترل می‌شود و به منظور پایش سلامت و مطلوبیت آب شرب، به‌صورت روزانه، شاهد نمونه‌برداری از آب شرب شهرهای مختلف آذربایجان غربی هستیم.
اکبری تعداد آزمایشگاه‌های آب شرب شهری استان را 17 واحد آزمایشگاه عنوان کرد و گفت: این آزمایشگاه‌ها به‌صورت سیار و یا ثابت بوده و به‌صورت روزانه، آب شرب شهرهای مختلف استان را مورد آزمایش قرار می‌دهند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه در راستای ارائه خدمات با کیفیت به مشترکان آب  طی 6 ماه نخست امسال24 کیلومتر از شبکه توزیع آب اصلاح شده است، تصریح کرد: به منظور کاهش هدررفت آب شرب نیز، طی 6 ماه سال جاری 5 هزار و 697 فقره انشعاب آب در آذربایجان غربی استانداردسازی شد.
وی با اشاره به تعداد انشعاب‌های موجود در استان، تصریح کرد: 634 هزار و 658 فقره انشعاب آب در آذربایجان غربی وجود دارد که 862 هزار و 117 فقره آحاد آب را شامل می‌شود.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به منابع تامین آب شرب شهرهای مختلف استان یادآور شد: 243 حلقه چاه آب در استان وجود دارد که از این تعداد 203 حلقه چاه فعال بوده و برای تامین نیاز آبی هم‌استانی‌ها به کار گرفته می شود.
وی حجم کل مخازن را 414 هزار و 720 مترمکعب عنوان کرد و افزود: از این میزان، 392 هزار و 230 متر مکعب از حجم مخازن در مدار بهره‌برداری هستند.
اکبری با اشاره به حجم لوله‌گذاری فاضلاب، تصریح کرد: به منظور توسعه خدمات فاضلاب به شهرهای مختلف آذربایجان غربی طی نیمه نخست امسال 90.3 کیلومتر لوله‌گذاری فاضلاب در استان انجام شده است.
مدیرعامل آبفای شهری آذربایجان غربی رسیدگی به یک هزار و 35 فقره اتفاقات شبکه فاضلاب، 3 هزار و 199 اتفاقات انشعاب فاضلاب و بازسازی و احداث یک هزار و 101 فقره دریچه فاضلاب را از دیگر اقدامات آب و فاضلاب شهری استان طی نیمه نخست امسال اعلام کرد.
  • خبرنگار: میراحسان هاشمی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر