بخش برق
1397/08/13 13:16:00
برگزاری دومین کارگاه تخصصی صنعت برق برای روزنامه‌نگاران؛
به ازای هر 1000 کیلووات چقدر آب مصرف می‌شود؟
دومین کارگاه تعاملی روزنامه‌نگاری صنعت برق در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران برگزار شد.
 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عبدالمجید دیناروند در «دومین کارگاه تعاملی روزنامه‌نگاری صنعت برق» با موضوع تولید انرژی در انواع نیروگاه‌ها که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران برگزار شد، درباره نحوه عملکرد نیروگاه‌های بخار، گفت: این نوع برق با تبدیل انرژی شیمیایی سوخت فسیلی و تبدیل آب به بخار و ارسال بخار برای چرخاندن توربین و ژنراتور انرژی تولید می شود که راندمان در این نیروگاه ها کمتر از 39 درصد است.
وی ویژگی‌های نیروگاه های بخار را بررسی کرد و گفت: راندمان نیروگاه بخار نسبتاً بالاست، هزینه احداث نسبتاً بالا و هزینه جاری (قطعات وسوخت) متوسط است، زمان احداث این نیروگاه زیاد و عمر این نوع نیروگاه طولانی و همچنین آهنگ تغییر بار این نیروگاه متوسط است.
به گفته وی نیروگاه خورشیدی با تابش انرژی خورشید به صفحات خاص، تولید انرژی الکتریکی صورت می گیرد و بازده معمول این نیروگاه ها 19 درصد است. در تولید انرژی الکتریکی در این نیروگاه‌ها زاویه تابش خورشید به زمین و میزان انرژی گسیل شده بسیار مهم است.
این مقام مسئول درباره نیروگاه‌های بادی نیز گفت: در این نیروگاه‌ها و در جاهایی که پتانسیل وزش باد وجود دارد با نصب توربین باد می‌توان انرژی الکتریکی ایجاد کرد.
وی از جمله ویژگی نیروگاه سیکل ترکیبی را راندمان بالای آن دانست و گفت: راندمان این نیروگاه حدود 55 درصد است و به علت واحد بخاری هزینه تاسیس و هزینه‌های جاری آن نسبتاً زیاد و همچنین زمان احداث نسبتاً زیادی دارد اما عمر آن نسبت به نیروگاه بخار کمتر است، چون توربین گازی در دمای بالایی کار می‌کند و نرخ یا آهنگ تغییر بار آن نیز متوسط است.
معاون تولید نیروگاه شهید رجایی ویژگی‌های نیروگاه‌های آبی را نیز برشمرد و عنوان کرد: راندمان نیروگاه آبی بالا و بیش از 80 درصد بوده و هزینه احداث بسیار زیادی دارد ولی هزینه جاری آن ناچیز است.
وی ادامه داد: عمر نیروگاه‌های آبی طولانی است و بستگی به عمر سد دارد یعنی به میزان رسوب گذاری پشت سد بستگی دارد و همچنین آهنگ تغییر بار نیروگاه آبی بسیار سریع است به همین دلیل معمولا این نیروگاه به عنوان تنظیم کننده فرکانس شبکه به‌کار می رود. از نظرزیست محیطی نیز آلودگی خاصی ندارد ولی ممکن است از نظر منابع آبی مشکلاتی را ایجاد کند.
دیناروند درباره مصرف آب در تولید برق گفت: به طور کلی در هر صنعتی برای تولید محصول نیاز به مایع پر ارزش آب وجود دارد؛ صنعت برق هم از این قاعده مستثنی نیست و در این راستا در نیروگاه بخاری مصرف آب به ازای هر 1000 کیلووات حدود 100 تا 200 لیتر است و در نیروگاه سیکل ترکیبی این عدد به حدود 60 لیتر می‌رسد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر